Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Samoloty obserwacyjne NATO AWACS trafią do Rumuni

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Bukareszteńska telewizja Digi24, powołując się na informacje pochodzące ze źródeł w kierownictwie NATO podała, że samoloty obserwacyjne NATO, tzw. AWACS trafią do położonej 200 km od granicy z Ukrainą bazy powietrznej w Otopeni, w południowej Rumunii.

Cytując rzecznik prasową NATO Oanę Lungescu, stacja twierdzi, że samoloty zostaną przekazane do Rumunii z uwagi na wzrost zagrożenia ze strony Rosji w związku z inwazją na Ukrainę, która rozpoczęła się prawie rok temu.

“NATO jest zdeterminowane, aby bronić i ochraniać każdy skrawek terytorium sojuszniczego (…), gdyż nielegalna wojna Rosji na Ukrainie zagraża pokojowi i bezpieczeństwu w Europie” – wyjaśniła Lungescu.

Jednocześnie rzecznik Sojuszu Północnoatlantyckiego podziękowała Rumunii za „gotowość do przyjęcia samolotów AWACS”. Dodała, że decyzja stanowi „ważny wkład w zdolność Sojuszu do wczesnego ostrzegania”.

Jak ustalił portal Digi24, z 14 stacjonujących obecnie w niemieckiej bazie koło Akwizgranu samolotów AWACS do Rumunii trafią trzy takie maszyny i pozostaną tam przez kilka tygodni.

Samoloty miałyby zostać dostarczone do bazy powietrznej w Otopeni we wtorek.

***

Dzięki posiadaniu nowoczesnego systemu radarowego AWACS mogą zlokalizować oraz zidentyfikować inne maszyny powietrzne z odległości ponad 400 km. W przeszłości były one wykorzystywane przez NATO m.in. do operacji przeciwko samozwańczemu Państwu Islamskiemu na Bliskim Wschodzie.

PAP

fot. twitter/@NATOpress

Skip to content