Silny sojusz polsko-litewski przed szczytem NATO

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką przebywa z trzydniową wizytą na Litwie. Podróż odbywa się na niespełna tydzień przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w tym kraju.

Oba państwa potwierdziły tym samym silną więź łączącej oba państwa. Zagrożenie ze strony Rosji wobec Polski i krajów bałtyckich, scementowały naszą współpracę w wymiarze politycznym, militarnym i gospodarczym. Głowa państwa spotkała się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą oraz premier Ingridą Szimonyte. W planach była także wizyta na poligonie i przyglądanie się wspólnym ćwiczeniom polskich i litewskich żołnierzy.

Oba kraje spodziewane się, podczas szczytu Wilnie, korzystnych decyzji dotyczących wzmocnienia flanki wschodniej. Dlatego rozmowy dotyczą głównie zagrożeń ze strony operacji hybrydowej prowadzonej z Białorusi, broni nuklearnej, o którą stara się ten kraj oraz o kwestiach energetycznych i transportowych. Obie strony wymieniły się odznaczeniami Andrzej Duda został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Krzyża Pogoni, zaś prezydent Nauseda Orderem Orła Białego.

– Bez wątpienia naszym celem jest, aby ten szczyt podjął decyzję w zakresie dalszego wzmocnienia oraz adaptacji odstraszania i obrony NATO. Na pewno będziemy chcieli, aby podjęta została decyzja o utworzeniu Rady Ukraina–NATO. Mamy nadzieję, że zostanie podjęta zdecydowana decyzja sojusznicza o tym, że Ukraina nie potrzebuje żadnego Membership Action Plan, nie potrzebuje żadnej drogi wstępnej po to, żeby w przyszłości wstąpić do NATO. Ale że ta droga dla niej będzie w związku z tym drogą skróconą – powiedział Andrzej Duda podczas spotkania ze swoim odpowiednikiem.

Para prezydencka wzięła także udział w uroczystych obchodach święta narodowego Litwy – rocznicy koronacji króla Mendoga. Doszło także do spotkania z litewską Polonią. Obaj przywódcy podkreślali, że Wilno i Waszawa są razem, blisko, jak kiedyś w historii bywało. Dlatego szczególnie ważna jest współpraca regionalna. Nie tylko w kwestiach obronności, ale także bezpieczeństwa gospodarczego.

– Rozumiemy znakomicie, że współpraca i solidarność demokratycznych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a zwłaszcza Polski i Litwy, jest gwarancją naszego wspólnego bezpieczeństwa, niepodległości i wolności – konkludował polski prezydent.

– Litwa i Polska wyrosły z tego samego europejskiego drzewa. Wspólnie działaliśmy, rosło w nas pragnienie wolności i odwaga do realizacji naszych celów. Nadal rośniemy w siłę, jako bliscy partnerzy i sojusznicy. Razem jesteśmy silniejsi i odważniejsi, razem możemy więcej. Kontynuujmy więc wspólną wędrówkę drogą wyznaczoną przez litewskich i polskich bohaterów narodowych – mówił z kolei Gitanas Nauseda.

fot. twitter/@prezydentpl

Skip to content