Śledztwo w sprawie Łukoil w Bułgarii

Autor: Jakub Lachert
Podziel się tym wpisem:

Bułgarskie służby podatkowe i celne rozpoczęły śledztwo w sprawie rosyjskiej rafinerii położonej w pobliżu miasta Burgas, która jest największą rosyjską inwestycją energetyczną na Półwyspie Bałkańskim.

Rosyjska firma Łukoil otrzymała w 2011 r. 35-letnią koncesję od rządu Bojko Borisowa. Celem obecnego śledztwa jest całościowe sprawdzenie działalności portu naftowego zarządzanego przez rosyjską firmę w tym kwestię związaną z dystrybucją ropy, ponieważ zachodzi podejrzenie że ropa wykorzystywana przez rafinerię jest skupowana w innym miejscu po niższych cenach, a zyski firmy są ukrywane przed organami skarbowymi Republiki Bułgarii.

Kolejną kwestią, która budzi podejrzenia bułgarskich służb jest kwestia prawidłowego rozliczania się przez Łukoil z podatku dochodowego deklarowanego w sprawozdaniach finansowych.

Wymiar wewnętrzny śledztwa

Decyzja o podjęciu śledztwa wobec działalności rafinerii ma w znacznym stopniu wewnętrzy wymiar związany z przedterminowymi wyborami i rywalizacją pomiędzy prezydentem Rumenem Radewem (który niedawno powołał nowy, tymczasowy, rząd) oraz byłym szefem rządu Bojko Borisowem.

W 2020 roku podczas rządów partii GERB (lideruje jej Borisow) następowały działania prokuratury wymierzone w środowisko prezydenta. Obecne śledztwo wobec Łukoil ma na celu zdyskredytowanie ex-premiera przed przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi, które będą miały miejsce w lipcu 2021.

Wpływy Kremla

Śledztwo w sprawie Łukoilu w Bułgarii, poza politycznym wymiarem, daje również szansę na wykazanie nieprawidłowości przy przekazywaniu Rosjanom obiektów infrastruktury energetycznej. Bułgaria jest państwem Unii Europejskiej oraz NATO, w którym Moskwa posiada znaczne wpływy gospodarcze i polityczne.

Taka sytuacja związana jest z historycznymi uwarunkowaniami. Jednakże ważnym czynnikiem, który umożliwia infiltrację rosyjską w Bułgarii jest permanentny kryzys polityczny w tym państwie oraz kłopoty z korupcją. Warunki te dają możliwości rosyjskim firmom prowadzenia działalności sprzecznej z lokalnym prawem.

Ważne państwo dla Rosji

Bułgaria stanowi dla Rosji również ważne państwo tranzytowe w projektach energetycznych dla Bałkanów Zachodnich oraz zachodu Europy.

Turbulencje polityczne, jakie zachodzą w tym kraju, nie stanowią dużej zmiany w stosunkach Sofii z Moskwą. Zarówno prawicowe jak i lewicowe ugrupowania nie próbują rozgrywać konfliktów społecznych w oparciu o antyrosyjskie postawy wśród obywateli Bułgarii.

Fot. fortton – stock.adobe.com

Skip to content