Słowacja i Węgry wzmacniają przepustowość transgranicznych linii energetycznych. „Celem utrzymanie bezpieczeństwa i płynności przesyłu”

Podziel się tym wpisem:

Słowacja i Węgry uruchomiły transgraniczne linie energetyczne, które mają poprawić stabilność przesyłu i warunki obrotu energią elektryczną – informuje serwis CIRE.pl. Inwestycja warta jest ok. 70 mln euro.

Linie wytyczono na trasie Gönyű-Gabčíkovo-Veľký Ďur i Sajóivánka-Rimavská Sobota.

„Utrzymanie bezpieczeństwa i płynności przesyłu”

Portal cytuje Petera Dovhuna, dyrektora generalnego operatora systemu przesyłowego na Słowacji (SEPS), który zaznaczył, że „wspólnym zadaniem” Słowacji i jej partnerów „jest utrzymanie bezpieczeństwa i płynności przesyłu energii elektrycznej na terenie całej Unii Europejskiej”.

– Historycznie mieliśmy tzw. wąskie gardło na granicy węgierskiej, które z jednej strony nie pozwalało na zwiększenie zdolności handlowych, a jednocześnie stwarzało ryzyko zarządzania transmisją i utrzymaniem równowagi – dodał Dovhun. Dyrektor Generalny SEPS stwierdził, że dzięki wzmocnieniu przepustowości linii do słowackiej sieci będzie można podłączyć po ponad siedmiu latach nowe źródła energii.

Korzyści z inwestycji

Przedsięwzięcie ma też przyczynić się do intensyfikacji obrotu energią elektryczną. Portal CIRE.pl przypomina, że Słowacja planuje uruchomić w tym roku trzeci blok elektrowni jądrowej w Mochovcach. Dzięki temu kraj stanie się eksporterem netto energii elektrycznej.

András Biczók, szef węgierskiego operatora MAVIR, zaznaczył, że rozbudowa transgranicznych połączeń zapewnia północno-wschodniej części Węgier „długoterminowe bezpieczeństwo dostaw”. Prezes regulatora rynku energetycznego na Węgrzech (MEKH) János Péter Horváth przypomniał z kolei, że Węgry importują 30 procent energii elektrycznej. W dużym stopniu pochodzi ona ze Słowacji, więc połączenie jest „znaczącym krokiem” w zapewnieniu energii obu sąsiadującym ze sobą krajom.

Źródło: CIRE.pl, CEEnergy News

Skip to content