Słowacja: premier Igor Matovič podał się do dymisji, nowy rząd ma stworzyć minister finansów

Podziel się tym wpisem:

Prezydent Słowacji Zuzana Čaputová przyjęła dymisję szefa rządu Igora Matoviča. Polityk ma się zamienić stanowiskami z ministrem finansów Eduardem Hegerem. Rozwiązanie to powinno zakończyć kryzys w koalicji rządowej.

Kryzys koalicyjny na Słowacji trwa już ponad trzy tygodnie. Rozpoczął się na początku marca, gdy premier Matovič, w obliczu coraz gorszej sytuacji pandemicznej w kraju, zdecydował się na zakup rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Zrobił to jednak bez konsultacji.

W reakcji w koalicji zawrzało. Partie Wolność i Solidarność (Sloboda a Solidarita, SaS) oraz Dla Ludzi (Za ľudí) – wezwały liderującego partii Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, OĽaNO) Igora Matoviča do rezygnacji. Wycofały też z rządu kilku swoich ministrów. Dymisji zażądała też od premier prezydent Kraju – Zuzana Čaputová.

Nowy rząd, koalicja ta sama

Kluczem do porozumienia była zgoda partii SaS. Jej lider Richard Sulík uchodził za największego krytyka urzędującego szefa rządu. Ostatecznie wszystkie trzy ugrupowania zgodziły się, że napięcia rozwiąże powierzenie misji stworzenia nowego rządu Eduardowi Hegerowi – reprezentantowi partii Igora Matoviča. Politycy zamienią się stanowiskami – Matovič w nowym rządzie obejmie tekę ministra finansów.

Oznacza to, że w kraju u władzy pozostanie ta sama, czteropartyjna koalicja, którą współtworzy jeszcze partia Jesteśmy Rodziną (Sme Rodina).

Źródła: PAP, Reuters

Fot. ilustracyjna: Igor Matovic/Twitter

Skip to content