Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Słowacja przekaże Tajwanowi szczepionki przeciw Covid-19

Podziel się tym wpisem:

Słowacja jest drugim europejskim krajem po Litwie, który przekaże Tajwanowi szczepionki przeciw Covid-19. Na wyspę ma trafić 10 tysięcy dawek preparatu.

Rzecznik resortu spraw zagranicznych Tajwanu Joanne Ou podziękowała już słowackiemu rządowi za ich działanie, przypominając zarazem o istniejącej od wielu lat współpracy pomiędzy oboma krajami. Z kolei prezydent Caj Ing-wen w swoim poście w mediach społecznościowych podkreśliła dumę z posiadania tak pomocnych demokratycznych sojuszników.

Pomoc za pomoc

Przypomnijmy, że na początku pandemii to Tajwan zdecydował się na pomoc wobec Słowacji, przekazując 700 tysięcy maseczek. Słowackie Biuro Gospodarczo-Kulturalne w Tajpej przekonuje, że gest rządu w Bratysławie jest odpowiedzią na tamten ruch. Nie ujawniono jednak szczepionki jakiej firmy zostaną przekazane.

Chociaż Słowacja jest drugim europejskim krajem, który podaruje swoje preparaty Tajwanowi, to na wyspę zdążyło już trafić prawie 6 milionów szczepionek. Stało się tak za sprawą Japonii i Stanów Zjednoczonych. Warto choćby wspomnieć, że w tym tygodniu do Tajpej przyleciała kolejna milionowa transza preparatów AstraZeneca właśnie z Kraju Kwitnącej Wiśni. Natomiast wspomniana już wcześniej Litwa przekaże we wrześniu 20 tysięcy dawek.

Niedobór szczepionek

Tajwan dokonał zakupu 20 milionów preparatów, jednak szczepionki przez długi czas nie docierały na wyspę, a ich niedobór z czasem stał się poważnym problemem. Dopiero pomoc Japonii i Stanów Zjednoczonych przyspieszyła program szczepień, a obecne statystyki mówią o 4,5 miliona osób zazczepionych, co stanowi niemal 20 procent całego społeczeństwa.

Rząd w Tajpej często powtarzał, że ich problemy z brakiem szczepionek nie były dziełem przypadku, lecz efektem blokad dokonywanych przez Chiny. Tak wskazywał na przykład przedstawiciel Tajwanu w Niemeczech Shieh Jhy-weya, opowiadając że taki los spotkał pięciomilionową transzę szczepionek Pfizera, które miały trafić na wyspę pod koniec lipca.

Obecnie sytuacja pandemiczna Tajwanu jest już o wiele lepsza. Mówią o tym statystyki zakażeń z obecnego tygodnia – dziennie notowano około 30 przypadków.

Źródło: PAP, Twitter

Skip to content