Słowacja: socjaldemokraci z największym zaufaniem. Wybory coraz bliżej

Podziel się tym wpisem:

Były premier, lider partii Głos Socjaldemokracja (Hlas – SD) Petr Pellegrini cieszy się największym poparciem wśród Słowaków. Ufa mu ponad 40 proc. rodaków – wynika z najnowszego sondażu agencji Focus.

Drugie miejsce zajął inny były premier, lider partii Kierunek Słowacka Socjaldemokracja (Smer SSD) Robert Fico.

Co ciekawe, obecna prezydent Słowacji Zuzanna Czaputova w sondażu zaufania zajęła dopiero trzecią pozycję. Zaufaniem darzy ją 36 proc. respondentów, a 63 proc. jest przeciwnego zdania.

Słowackie media zwracają jednocześnie uwagę, że popularność i zaufanie w stosunku do głowy państwa maleje, w porównaniu do sondaży Focus przeprowadzonych w kwietniu br. W momencie obejmowania przez Czaputovą urzędu, prezydent cieszyła się poparciem ok. 60 proc. rodaków.

Poparcie partii politycznych

Jednocześnie opublikowany został sondaż popularności partii politycznych, które uczestniczą w przedterminowych wyborach parlamentarnych. Przygotował je inny ośrodek badania opinii – IPSOS. Zgodnie z odpowiedziami respondentów na zwycięstwo może liczyć Smer-SD oraz partia Postępowa Słowacja (PS-Progresivne Slovensko). Miałyby otrzymać po 17,8 procent głosów.Komentatorzy niedzielnych debat telewizyjnych zwrócili uwagę, że lider partii PS ma zaufanie zaledwie na poziomie 19 procent.

Przedterminowe wybory parlamentarne na Słowacji odbędą się 30 września br.

pap/X/

fot. pixabay/Ajale

Skip to content