Słowacja: upadł rząd Eduarda Hegera

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Centroprawicowy gabinet Hegera rządził od 2021 r. Pokonał go kryzys energetyczny.

Partia przewodnicząca koalicji Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLANO) przejęła władzę wcześniej, gdy rozpoczynała się pandemia. Teraz, gdy przyszedł kolejny kryzys opozycyjna Wolność i Solidarność złożyła wniosek o wotum zaufania, argumentując, że rząd nie radzi sobie z szalejącymi cenami energii i ogólnym wzrostem cen.

Decyzja, co zrobić była po stronie prezydent Zuzany Čaputovej. Głowa państwa mogła odwołać rząd i rozpisać przedterminowe wybory. Mogła też zostawić obecnego premiera, ale z ograniczonymi uprawnieniami. Kryzys polityczny rozpoczął się na dobre, gdy koalicję opuściła właśnie Wolność i Solidarność, a rząd stał się mniejszościowy.

Źle to wróży Słowakom. Na cele sondaży są obecnie socjaldemokraci oraz narodowi socjaliści SMER pod wodzą Roberta Fico. Fico czeka na powrót do władzy, gdy jego rząd musiał się podać do dymisji po zabójstwie dziennikarza Jana Kuciaka i jego partnerki, gdy wyszło na jaw, że państwo jest w polityczno-biznesowych szponach włoskiej mafii.

Fico, czekając na powrót do gry, Krytykuje Unię Europejską za sankcje wobec Rosji. Zapowiada więc, że Słowacja będzie wetowała wszystko, co będzie uderzało w Putina, wzorem Węgrów. Często też padają z jego ust hasła antyamerykańskie. Dlatego powrót tego polityka byłby krokiem wstecz dla Bratysławy.

Prorosyjski rząd na Słowacji, na przykład z ugrupowaniami skrajnej prawicy, byłby niekorzystny dla państw Grupy Wyszehradzkiej czy Inicjatywy Trójmorza. Zwłaszcza V4 straciłaby rację bytu, szczególnie w polityce zagranicznej. 

Čaputova przyjęła rezygnację Hegera i zarządziła przygotowanie przedterminowych wyborów. Prezydent chce, aby odbyły się one już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Do tego czasu premier pozostanie na swoim stanowisku ze znacznie ograniczonymi prerogatywami. Gabinet przyjmie prowizorium budżetowe i skupi się na bieżących kwestiach. — Poświęcimy temu całą naszą uwagę w najbliższych dniach, aby ludzie mogli mieć spokojne święta i przetrwać kryzys energetyczny z całą przygotowaną pomocą finansową, począwszy od 1 stycznia 2023 roku — zapewnił premier.

fot. twitter/@CottageSlovakia

Skip to content