Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Słowacja: zaprzysiężenie nowego rządu, Eduard Heger premierem kraju

Podziel się tym wpisem:

Prezydent Słowacji Zuzana Čaputová powołała nowy słowacki rząd, którego szefem będzie Eduard Heger, dotychczasowy minister finansów. Skład koalicji pozostał ten sam, a większość ministrów utrzymała swoje stanowiska.

Eduard Heger zadeklarował kontynuację polityki rządu Igora Matoviča, lidera partii OĽaNO. Ugrupowanie to wygrało wybory parlamentarne na Słowacji dzięki hasłom walki z korupcją i reformy sądownictwa.

Cel: Słowacja państwem, „w którym się dobrze żyje”

Nowy premier zaznaczył, że jego środowisko polityczne „wiele się nauczyło, także na własnych błędach” od czasu wygranych wyborów, a jego gabinet ma zmienić Słowację w kraj, „w którym będzie się dobrze żyło”. – Mamy narodowy plan odbudowy, który jest mapą drogową do przekształcenia Słowacji w takie państwo – oświadczył i zaznaczył, że koalicja rządząca ma „silny mandat” społeczny.

Prezydent Zuzana Čaputová podczas ceremonii zaprzysiężenia zadeklarowała, że będzie „wiarygodnym i odpowiedzialnym partnerem” nowego gabinetu. Wskazała na rolę rządzących w poprawie losów obywateli, którzy zostali dotknięci skutkami pandemii COVID-19.

Roszady receptą na kryzys koalicji

Zmiana na stanowisku premiera Słowacji to pokłosie sporu koalicjantów dotyczącego decyzji byłego Igora Matoviča o zakupie rosyjskich szczepionek Sputnik V. Polityk podjął tę decyzję bez konsultacji z mniejszymi koalicjantami, co doprowadziło do tarć w rządzie. Partie porozumiały się, że konflikt zażegna zamiana stanowisk premiera z szefem resortu finansów – Eduardem Hegerem.

Jak komentuje w analizie Ośrodka Studiów Wschodnich Krzysztof Dębiec, dymisja i objęcie teki ministra finansów „jedynie pozornie stanowią przegraną Matoviča”. Heger jest bowiem jego bliskim współpracownikiem, więc były już premier utrzyma kontrolę nad „kluczowymi decyzjami politycznymi”. Ekspert przewiduje, że zmiany w rządzie mogą doprowadzić do „odwrócenia niekorzystnego trendu sondażowego”. Ma się do tego przyczynić osobowość Eduarda Hegera, który jest politykiem bardziej kompromisowym i „powściągliwym w komunikacji” niż szef partii OĽaNO.

Źródła: prezident.sk, vlada.gov.sk, Tlačová agentúra Slovenskej republiky

Fot. ilustracyjna: prezident.sk,

Skip to content