Słowacja zbroi się. Kolejne zakupy dla wojska

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Słowacja podpisała we wtorek umowę z Finlandią na zakup kołowych pojazdów opancerzonych Patria. Początek realizacji kontraktu o wartości 447 mln euro zaplanowano na wrzesień 2023 r. Słowackie wojsko otrzyma 76 pojazdów.

Fiński pojazd Patria AMV XP 8×8, z wieżą Turra-30 i działkiem kalibru 30 mm, zwyciężył w marcu br. przetargu, w którym uczestniczyli dostawcy z pięciu państw. Nowe opancerzone wozy bojowe będą miały zasadnicze znaczenie dla wypełnienia zobowiązania wobec NATO o utworzeniu ciężkiej brygady zmechanizowanej – podkreślono podczas podpisania umowy.

Kolejne zakupy dla wojska

Finowie mają dostarczyć 76 pojazdów, a umowa przewiduje, że w realizacji ponad 40 proc. kontraktu mają uczestniczyć słowackie firmy.

W czerwcu br. rząd w Bratysławie podjął decyzję o zakupie szwedzkich gąsienicowych pojazdów bojowych CV90. Podobna decyzja zapadła w Pradze i w miniony weekend minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’ i minister obrony Czech Jana Czernochova podpisali porozumienie o współpracy przy zakupie tych pojazdów gąsienicowych. Oba kraje liczą, że wspólny zakup będzie miał korzystny wpływ m.in. na cenę.

PAP

fot. twitter/@PatriaOyj

Skip to content