Słoweniec prezydentem, a Polak i Węgier wśród wiceprezydentów. Przedstawiciele Trójmorza na czele UEFA

Podziel się tym wpisem:

We wtorek Zbigniew Boniek został wybrany na wiceprezydenta Europejskiej Federacji Piłkarskiej. Instytucji szefuje Słoweniec Aleksander Čeferin. Jednym z wiceprezydentów (a jednocześnie wiceprezydentem FIFA) jest Węgier Sándor Csányi.

Piastujący stanowisko prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Boniek został podczas kongresu w szwajcarskim Montreux powołany takżę na kolejną kadencję Komitetu Wykonawczego UEFA.

Polak zasiada we władzach Federacji od 2017 r. Komitet Wykonawczy zajmuje się między innymi wyborem organizatorów najważniejszych imprez pod szyldem UEFA. Decyduje też m.in. o lokalizacji finałów rozgrywek o europejskie puchary.

Sekretarz generalny PZPN skomentował na Twitterze, że wyróżnienie dla Bońka to „wielkie indywidualne docenienie dotychczasowej działalności” jako działacza w europejskich i krajowych strukturach piłkarskich.

Działacze z Trójmorza wśród rządzących UEFA

Mający za sobą bardzo udaną karierę piłkarską (triumfy w europejskich pucharach, 3 miejsce z reprezentacją Polski na mistrzostwach świata) Zbigniew Boniek to kolejny reprezentant Trójmorza u sterów UEFA. Szefem organizacji od 2016 roku jest Słoweniec Aleksander Čeferin – prawnik i były prezes związku piłkarskiego w swojej ojczyźnie.

Ekonomista Sándor Csányi, jeden z najbogatszych Węgrów, jest z kolei wiceszefem zarówno europejskiej, jak i światowej federacji piłkarskiej.

Źródło: UEFA

Fot. laczynaspilka.pl

Skip to content