Sojusz Polski, Ukrainy i Wielkiej Brytanii staje się faktem

Autor: Natalia Matiaszczyk, dr Aleksander Olech
Podziel się tym wpisem:

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba ogłosił w czwartek podczas briefingu ze swą brytyjską odpowiedniczką Liz Truss w Kijowie powstanie nowego formatu współpracy między Ukrainą, Wielką Brytanią i Polską. „Niestety ze względów logistycznych nie możemy ogłosić tego we troje. Powinien tu też stać nasz polski kolega Zbigniew Rau, ale jest on z nami zdalnie” – dodał ukraiński minister.

Polskę, Ukrainę oraz Wielką Brytanię łączą głębokie więzi historyczne, zbudowane w oparciu o wspólne wartości, przywiązanie do pokoju i bezpieczeństwa oraz wspólną historię powstrzymywania agresorów zagrażających wolności w Europie. We wspólnym oświadczeniu Ministrów Spraw Zagranicznych trzech państw podkreślono, że każde państwo europejskie ma swobodę wyboru lub zmiany swoich ram współpracy co do bezpieczeństwa, łącznie z traktatami sojuszniczymi, i że żadne państwo nie może uznawać żadnej części Europy za swoją strefę wpływu.

Trzy państwa zwiększą wspólne wysiłki na rzecz ochrony stabilności i budowy odporności Ukrainy w celu wzmacniania demokracji na granicy Europy Wschodniej. Porozumienie Trójstronne ma być dowodem zaangażowania na rzecz dalszego wzmacniania strategicznej współpracy oraz wzajemnych zobowiązań w zakresie najważniejszych kwestii dotyczących wspierania Ukrainy. Polska, Ukraina i Wielka Brytania będą wspólnie działać na rzecz rozwoju kooperacji, która obejmuje koordynację wsparcia Międzynarodowej Platformy Krymskiej, pogłębianie współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa energetycznego oraz wzmocnienie strategicznej komunikacji w celu przeciwdziałania dezinformacji. Nie są to jednak jedyne obszary współpracy.

Polska i Wielka Brytania zobowiązały się, że będą kontynuować dostarczanie Ukrainie pomocy, stojąc w jedności z Ukrainą wobec trwającej rosyjskiej agresji, wspierać ją w wysiłkach na rzecz obrony własnej suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej w ramach uznanych międzynarodowo granic.

Skip to content