SPOLU, Piraci i Burmistrzowi utworzyli nowy rząd Czech

Autor: Dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Zgodnie z przewidywaniami nowy gabinet stworzyła koalicja SPOLU (ODS, TOP09, Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej – Czechosłowackiej Partii Ludowej) wraz Partią Piratów i ruchem Burmistrzów. Na czele rządu stanie Petr Fiala.

Nowy rząd zostanie wkrótce przedstawiony prezydentowi Miloszowi Zemanowi, którzy od miesiąca przebywa w Centralnym Szpitalu Wojskowym w Pradze na oddziale intensywnej terapii. Prezydent Czech Milosz Zeman opuścił jednak oddział intensywnej opieki medycznej i będzie kontynuować leczenie na oddziale rehabilitacji – podała placówka.

Konserwatyści otrzymali aż 10 stanowisk, liberałowie zaś 7. Ministrem spraw wewnętrznych zostanie Vit Rakuszan z ruchu STAN, a ministrem spraw zagranicznych młody polityk Partii Piratów Jan Lipavski. Piraci otrzymali w Izbie Poselskiej zaledwie cztery mandaty.

Kluczowe stanowiska przypadną Obywatelskiej Partii Demokratycznej czyli ODS. Zwiększa to szanse na polubowne rozwiązanie sporu wokół kopalni Turów. ODS wraz z koalicjantami obejmą resorty finansów, obrony, sprawiedliwości, środowiska, transportu, rolnictwa, zdrowia, kultury i nauki.

Nowy rząd nie przyjmie euro

Jedną z pierwszych zapowiedzi nowego gabinetu jest deklaracja, że rząd nie wprowadzi euro w najbliższym czasie. — Musimy najpierw uporządkować finanse publiczne, więc jeśli ktoś chciałby euro, to nie mamy szansy wejść teraz do strefy euro, bo nie spełniamy kryteriów — powiedział Zbyńek Stanjura z ODS. — Naszym stanowiskiem od dawna jest, że powinniśmy wprowadzić euro tylko wówczas, kiedy będzie to korzystne dla kraju, a na razie nie jest — dodał.

Skip to content