Spór dyplomatyczny pomiędzy Pekinem a Wilnem o nazwę przedstawicielstwa Tajwanu stanowi jedynie pretekst

Podziel się tym wpisem:

Nowa przewodnicząca sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Litwy Laima Liucija Andrikienė uważa, że ​​nazwa Przedstawicielstwa Tajwanu nie jest głównym powodem nacisków Pekinu na Wilno.

Andrikienė twierdzi, że Pekin podnosi tę kwestię ponieważ jest niezadowolony z powodu opuszczenia przez Litwę Inicjatywy 17 + 1, która jest jak twierdzi litewska posłanka elementem: „chińskiej strategii dominacji nad światem”. Głównym celem tego formatu jest dzielenie państw Unii Europejskiej i budowa chińskiej strefy wpływów w Europie Środkowo-Wschodniej. Litwa stanowczo sprzeciwia się zwiększaniu wpływów gospodarczych i politycznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, która w wymiarze gospodarczym tworzy Inicjatywę Trójmorza.

Optyka Pekinu

Kwestia nazwy przedstawicielstwa Tajwanu na Litwie może wydawać się sprawą marginalną. Jednakże w kontekście nawiązania współpracy gospodarczej i technologicznej pomiędzy Wilnem a Tajpej reakcja Pekinu dotyczy również kwestii relacji litewsko-tajwańskich.

Na Litwie ma powstać jedna z fabryk półprzewodników dzięki współpracy technologicznej z Tajwanem. Takie globalne przedsięwzięcia, które mają zapewnić Europie stabilny łańcuch dostaw np. w branży motoryzacyjnej, może stanowić zagrożenie dla interesów Pekinu, który chce budować własne sieci handlowe i transportowe pomiędzy Azją Wschodnią a Europą.

Skip to content