Spotkanie prezydentów Polski i Estonii. Andrzej Duda i Kersti Kaljulaid mówili o znaczeniu współpracy w ramach Trójmorza

Podziel się tym wpisem:

Podczas wizyty prezydent Estonii w Polsce nie zabrakło deklaracji dotyczących Inicjatywy Trójmorza. Prezydent RP Andrzej Duda podziękował Kersti Kaljulaid za zaangażowanie w trójmorską współpracę. Estońska przywódczyni nie wykluczyła, że beneficjentem inwestycji w ramach Funduszu Trójmorza mogłaby być Ukraina.

W czasie wspólnej konferencji po spotkaniu dwojga politykówm Andrzej Duda podziękował prezydent Estonii za udział w uroczystościach związanych z 230. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

– Nasze narody tworzyły wtedy tę wielką, wspólną Rzeczpospolitą i dzisiaj wszyscy możemy mówić o wspólnym dziedzictwie Konstytucji 3 maja. Cieszę się ogromnie i ogromnie Pani Prezydent za to dziękuję, że wczoraj w Warszawie pokazaliśmy tę jedność, będąc razem, co – z jednej strony – było bardzo ważnym politycznym znakiem, a z drugiej – znakiem społecznym – mówił.

Andrzej Duda: Estonia cyfrowym liderem w naszym regionie

Prezydent RP stwierdził, że w swoich rozmowach z Kersti Kaljulaid poruszył takie kwestie jak współpraca gospodarcza oraz bezpieczeństwo – energetyczne i militarne. W tym kontekście przypomniał, że 3 maja w Polsce gościł także prezydent Ukrainy, Wołodymy Zełeński. Podkreślił, że Sojusz Północnoatlantycki powinien „wyciągnąć wnioski” z ostatniej aktywności Rosji przy granicy z Ukrainą.

Andrzej Duda wyraził wdzięczność za organizację przez Estonię zeszłorocznego Szczytu Trójmorza. – Cieszę się, że Pani Prezydent kontynuuje działanie w zakresie Trójmorza także poprzez to, że w tym roku jesienią odbędzie się w Estonii szczyt cyfrowy dotyczący gospodarki cyfrowej państw Trójmorza. Estonia jest liderem w naszej części Europy pod względem rozwoju tej dziedziny gospodarki. Cieszę się, że chce dzielić się swoimi doświadczeniami i że wszyscy będziemy mogli z tego skorzystać, także w tych panelach eksperckich, rozmawiając na te tematy – mówił.

Dodał, że „współpraca w ramach Trójmorza, rozwijanie infrastruktury pomiędzy naszymi krajami w przestrzeni Północ – Południe” może ogromnie pomoc krajom regionu w nadrabianiu zapóźnień względem Europy Zachodniej.

„Musimy wykorzystać nasze możliwości, aby pomóc Ukrainie”

Kersti Kaljulaid zaznaczyła, że Polska jest strategicznym sojusznikiem Estonii. Mówiła o współpracy obu państw w sferze innowacji, cyfryzacji i nowych technologii. Podkreśliła, że i Warszawa, i Tallinn podobnie postrzegają kwestie bezpieczeństwa regionu.

– Dlatego wspólnie pracujemy w ramach NATO i Unii Europejskiej – powiedziała. Prezydent Estonii stwierdziła też, że jej kraj „bardzo docenia polski wkład” w działania Sojuszu Północnoatlantyckiego w obszarze państw bałtyckich.

Estońska przywódczyni mówiła też o współpracy obu krajów z Ukrainą. – Musimy wykorzystać nasze możliwości, aby pomóc Ukrainie. Sprawić, by była bliższa naszym gospodarkom i naszemu myśleniu o przyszłości – stwierdziła. Według Kersti Kaljulaid ważna jest w tym kontekście Inicjatywa Trójmorza, bowiem kraj ten mógłby być beneficjentem projektów realizowanych przez Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza.

– Pokazaliśmy, że Inicjatywa Trójmorza to funkcjonujący model, inwestycja w strategiczny rozwój narodów – stwierdziła prezydent Estonii. Wyraziła przekonanie, że projekty w ramach Inicjatywy „mogłyby być bardziej otwarte na współpracę ze Wschodem”.

Fot. Marek Borawski/Kancelaria Prezydenta

Skip to content