Spotkanie przed Szczytem Inicjatywy Trójmorza w Sofii. Polskę reprezentował minister Krzysztof Szczerski

Podziel się tym wpisem:

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski wziął udział w spotkaniu koordynacyjnym przed Szczytem Inicjatywy Trójmorza. „Jednym z najważniejszych tematów spotkania były aktualne polityczne i praktyczne aspekty funkcjonowania Trójmorza” – czytamy w komunikacie KPRP.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Bułgarii. To właśnie w stolicy tego państwa, Sofii, odbędzie się w lipcu tego roku Szczyt Trójmorza. Bułgaria objęła w 2021 r. przewodnictwo w Inicjatywie. W rozmowach uczestniczyli także przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Niemiec.

„Jednym z najważniejszych tematów spotkania były aktualne polityczne i praktyczne aspekty funkcjonowania Trójmorza, a także potencjalna rola tego formatu współpracy regionalnej w procesie odbudowy gospodarek regionu po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19” – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Kolejny Szczyt Trójmorza

Podczas rozmowy poruszono kwestie rozwoju infrastruktury, a także energetyki i cyfryzacji. Jak podkreślono, tematyka ta „dobrze wpisuje się w europejskie ogólnoświatowe strategie pokryzysowe”.

Tegoroczny Szczyt Inicjatywy Trójmorza będzie już szóstym tego typu wydarzeniem. Odbywa się ono co roku. Wcześniej organizatorami dyskusji na najwyższym szczeblu o współpracy w regionie były: Chorwacja, Polska, Rumunia, Słowenia i – w październiku ubiegłego roku – Estonia.

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Skip to content