Spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w sprawie kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej

Podziel się tym wpisem:

Źródło zdjęcia: KPRM

„Nasza odporność będzie na pewno testowana. Od solidarnej odpowiedzi zależy, czy będziemy mogli odpowiedzieć na ten kryzys. Wiele znaków przemawia za tym, że ten kryzys szybko się nie skończy” – stwierdził premier Morawiecki.

23 listopada, miało miejsce spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie. Tematem tego spotkania było wyzwanie migracyjne na granicy Polski z Białorusią.  Przywódcy Czech, Węgier oraz Słowacji wyrazili solidarność z Polską.

Źródła problemów

Premier Orban stwierdził, że Unia Europejska prowadzi błędną politykę, która umacnia presję migracyjną. Szef rządu Węgier jednocześnie poparł działania Polski, które sprowadzają się do umacniania granicy Unii Europejskiej przed niekontrolowaną migracją. Orban stwierdził jednocześnie, że Unia Europejska powinna wspierać finansowo państwa najbardziej obciążone migracją.

Wsparcie dla polski

Z kolei Premier Słowacji Eduard Heger stwierdził: „że obrona integralności jest bardzo ważna”. Słowacki premier zaznaczył również, że UE powinna nadal wywierać nacisk na reżim w Mińsku w celu zatrzymania tego procederu. Rząd w Bratysławie wspiera wszystkie sankcje nałożone na Białoruś.

Premier Czech Andrej Babiš zaznaczył, że: Czechy całkowicie wspierają Polskę. Prezydent Miloš Zeman zaproponował Andrzejowi Dudzie pomoc naszych policjantów i żołnierzy, dodał czeski polityk.

Skip to content