Strategiczne partnerstwo Orlenu i GE Renewable Energy. „Rozbudowa potencjału morskiej energetyki wiatrowej jest jednym z naszych kluczowych projektów”

Podziel się tym wpisem:

– Celem strategii ORLEN2030 jest zwiększenie mocy z odnawialnych źródeł energii, tak aby dalej pozostać liderem transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Porozumienie z firmą GE Renewable Energy jest kolejnym naszym krokiem w tym kierunku – skomentował podpisanie umowy ze światowym producentem turbin dla morskich elektrowni wiatrowych Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Strategiczne partnerstwo obejmuje plany rozbudowy przez Amerykanów możliwości produkcyjnych w Polsce. Firma pomoże także Orlenowi uzyskać nowe pozwolenia dla morskich farm wiatrowych w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku.

Wyzwanie, ale i szansa

– Nasza transformacja energetyczna, która wpisuje się w unijną politykę klimatyczną, niesie wyzwania inwestycyjne, które zmienią Polskę na wiele lat. Patrzymy na to również jako na szansę, która pozwoli pozyskać nowe technologie i stworzyć kolejne miejsca pracy – powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin na konferencji z okazji podpisania porozumienia. Odniósł się również do trwającego procesu połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos i PGNiG, zapowiadając że Orlen niedługo stanie się „multienergetyczną firmą”.

Cytowany w komunikacie prasowym PKN Orlen, szef spółki Daniel Obajtek wyraził natomiast przekonanie, że „znaczna część rozwijającego się rynku morskiej energetyki wiatrowej stanie się udziałem polskiego kapitału”. – Będziemy inwestować w morską energetykę wiatrową i rozbudowę portfela OZE o dodatkowe moce zainstalowane m.in. w elektrowniach wiatrowych na lądzie. Podpisane porozumienie z GE Renewable Energy jest dla nas wsparciem w urzeczywistnianiu tych ambitnych planów – dodał Obajtek.

Dobre przygotowanie Polski

Wiceprezes GE Renewable Energy Jérôme Pécresse napisał na Twitterze, że nasz kraj jest dobrze przygotowany do wykorzystania zasobów morskiej energii wiatrowej. Przedstawiciel amerykańskiej firmy zauważył, że ten ruch przyspieszy transformację energetyczną Polski, a także uwolni potencjał drzemiący w morskiej energetyce wiatrowej naszego państwa.

Oświadczenie polskiej spółki nie pomija zresztą tego aspektu. „Rozbudowa potencjału morskiej energetyki wiatrowej jest jednym z kluczowych projektów rozwojowych PKN ORLEN wpisującym się w strategię ORLEN2030. Swoje kompetencje i doświadczenie w obszarze morskiej energetyki wiatrowej Koncern rozbudowuje m.in. poprzez realizację projektu Baltic Power – morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1,2 GW, powstającej w partnerstwie z kanadyjską spółką Northland Power” – czytamy na stronie PKN Orlen.

Komunikat przynosi również szczegóły w sprawie rozbudowy portfela OZE, o której mówił prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jak dowiadujemy się z treści publikacji, w lutym zakupiono farmę Kanin o mocy 20 MW, która znajduje się w województwie zachodniopomorskim, a w marcu zainwestowano w następne trzy lądowe farmy wiatrowe – tym razem z lokalizacją w województwie pomorskim.

Źródło: wnp.pl, orlen.pl

Fot. Orlen

Skip to content