Swiatłana Cichanouskaja przeciwna udziałowi Białorusi w konflikcie na Ukrainie

Podziel się tym wpisem:

20 stycznia, liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouskaja wypowiedziała się na temat udziału Białorusi w potencjalnym konflikcie na Ukrainie.

„Siły demokratyczne są kategorycznie przeciwne udziałowi Białorusi w konflikcie wojennym po którejkolwiek stronie. Jest to sprzeczne z zawartym w konstytucji dążeniem do neutralności. Przypominam, że konstytucja nie została jeszcze zmieniona” – powiedziała Swiatłana Cichanouskaja.

Cichanouskaja podkreśliła również, że prowadzenie ćwiczeń wojskowych przez reżim w Mińsku, które są wymierzone w Ukrainę jest niedopuszczalne. Obecna mobilizacja wojskowa sił reżimu jest z jednej strony działaniem, które ma odwrócić uwagę Białorusinów od zapaści gospodarczej i braku reform w państwie. Z drugiej zaś strony Mińsk utracił swoją niezależność wobec Moskwy. Siły wojskowe Białorusi są ściśle powiązane z celami strategicznymi Kremla w ramach wojny hybrydowej z Ukrainą i Zachodem.

Stąd część działań operacyjnych wobec Ukrainy może zostać przeprowadzone ze strony Białorusi, która posiada 1084 km granicę ze swoim południowym sąsiadem.

Swiatłana Cichanouskaja w swojej wypowiedzi zaznaczyła również, że Aleksandr Łukaszenka jako przegrany ostatnich wyborów prezydenckich nie ma prawa decydować o kwestiach związanych z polityką wewnętrzną i zagraniczną.

Skip to content