Święto Wojska Polskiego. Prezydent wręczył nominacje generalskie

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Dziś Święto Wojska Polskiego. Prezydent Andrzej Duda na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie wręczył nominacje generalskie. Na pierwszy stopień generalski prezydent mianował ośmiu pułkowników, podpisał jedną nominację na stopień generała dywizji, a dwóch oficerów awansował do stopnia generała broni.

Jak co roku głównym punktem obchodów była uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Piłsudskiego o godz. 12 z udziałem głowy państwa. Tuż po odprawie prezydent wręczył nominacje generalskiej, a także odznaczenia państwowe.

11 nominacji generalskich

Z początkiem sierpnia prezydent podpisał 11 nominacji generalskich. Na pierwszy stopień generalski prezydent mianował ośmiu pułkowników, podpisał jedną nominację na stopień generała dywizji, a dwóch oficerów awansował do stopnia generała broni.

Generałami broni zostali zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Piotr Błazeusz i dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak.

„Cud nad Wisłą”

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., nazywanej też „cudem nad Wisłą”. W 1923 r. dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego.

Rano, w Święto Wojska Polskiego, prezydent jak co roku uczestniczył razem z małżonką w mszy świętej w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy. Na mszy obecny był również wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Po zakończeniu uroczystości na placu. Piłsudskiego prezydent złoży wieniec przed pomnikiem Piłsudskiego przy Belwederze.

PAP/polskieradio

fot. twitter/Kancelaria Prezydenta

Skip to content