Sytuacja na granicy litewsko-białoruskiej. Prezydent Andrzej Duda: Litwa może liczyć na naszą solidarność

Podziel się tym wpisem:

Podczas poniedziałkowej rozmowy telefonicznej prezydent Polski Andrzej Duda zapewnił prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdę, że Wilno otrzyma wsparcie potrzebne do opanowania kryzysu migracyjnego przy granicy z Białorusią.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta RP, rozmowa odbyła się z inicjatywy strony litewskiej. Najwyżsi przedstawiciele obu państw omawiali sytuację przy granicy, przez którą z Białorusi przerzucani są nielegalni migranci. Sprawę powszechnie komentuje się jako element wojny hybrydowej Mińska z Litwą, a także szerzej – z Unią Europejską.

Niezbędne wsparcie od Polski

„Prezydent Duda zapewnił rozmówcę o całkowitej solidarności, na którą mogą liczyć władze w Wilnie. Podkreślił, że Polska, stosownie do swoich możliwości i środków, udzieli Litwie wszelkiego niezbędnego wsparcia technicznego w celu opanowania kryzysu” – czytamy na stronie KPRP.

Kancelaria podkreśliła też, że Andrzej Duda i Gitanas Nausėda krytycznie odnieśli się do działań białoruskich władz. Ich zdaniem „naruszają one godność migrantów”, negatywnie wpływając na ich sytuację. „Litwa docenia wsparcie Polski” – napisał litewski przywódca na Twitterze. Dodał, że oba państwa mają wspólną wizję ochrony granic Unii Europejskiej.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch natomiast poinformował Polską Agencję Prasową, że Warszawa i Wilno podobnie postrzegają sytuację związaną z kryzysem migracyjnym na wschodnich granicach UE. – Ta sytuacja jest bardzo trudna dla Litwy, ponieważ Białoruś traktuje migrantów niemalże jak żywe tarcze. Dochodzą do nas nawet informacje, że ludzie na granicy są niekiedy prowadzeni pod bronią – wyjaśnił Kumoch.

Litewska strategia

Jak wcześniej poinformowały litewskie media, taktyka zawracania migrantów z powrotem na Białoruś sprawdziła się. Jednak obecnie z kolei nasiliła się migracja w kierunku Polski i Łotwy.

Świadczy o tym komunikat Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Podano w nim, że polscy funkcjonariusze podczas ostatniego weekendu za nielegalne przekraczanie granicy zatrzymali 349 cudzoziemców, głównie obywateli Iraku i Afganistanu.

Natomiast granicę litewską w zeszły weekend próbowało pokonać 230 migrantów. Na mocy rozporządzenia tamtejszego MSW, które zaleca zawracanie takich osób, nikt nie został wpuszczony do kraju. W poniedziałek szefowa resortu spraw wewnętrznych Litwy Agne Bilotaite podpisała kolejny dokument, który wprowadza zapis, że osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę, wyrażające chęć powrotu do swego kraju, otrzymają dodatkowe 300 euro.

Źródła: prezydent.pl, PAP

Fot. MOD_Lithuania

Skip to content