Sytuacja na granicy UE-Białoruś. Swiatłana Cichanouska: Mińsk wykorzystuje niewinnych ludzi do walki z Polską, Litwą i Łotwą

Autor: Jakub Lachert
Podziel się tym wpisem:

– Polska oraz Litwa i Łotwa są obiektami agresywnej polityki reżimu Łukaszenki ponieważ te państwa wpierały demokratyczne ruchy na Białorusi – oświadczyła Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji, gość specjalny Forum Gospodarczego w Katowicach.

Cichanouska oświadczył, że rozumie stanowisko Polski, Litwy i Łotwy wobec problemu migracji i zaapelowała do Unii Europejskiej o wsparcie dla nich w przeciwdziałaniu, nie migracji samej w sobie, działaniom reżimu Łukaszenki. – Sami uchodźcy są zakładnikami tych działań. Reżim wykorzystuje tych niewinnych ludzi do walki z Polską, Litwą i Łotwą – stwierdziła.

Odniosła się też do kwesti sankcji nakładanych na reżim Łukaszenki. – Sankcje działają i mają dalekosiężne skutki. Po wprowadzeniu sankcji sektorowych wobec Białorusi, przedsiębiorcy pytają co mogą zrobić dla społeczeństwa obywatelskiego w tym kraju – oceniła.

Restrykcje są więc, jej zdaniem, jedynym narzędziem wobec reżimu Łukaszenki, ponieważ działania dyplomatyczne nie przynoszą już spodziewanego efektu. Jak podkreśliła, kolejnym krokiem wobec reżimu powinno być objęcie sankcjami Narodowego Banku Białorusi jako narzędzia presji na reżim w celu wypuszczenia na wolność więźniów politycznych.

Skip to content