Szczyt Trójmorza zaczyna się już jutro. Szef BPM o szczegółach wydarzenia

Podziel się tym wpisem:

Minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski powiedział, że nadchodzący Szczyt Inicjatywy Trójmorza „określi miejsce Trójmorza w odbudowującej się po pandemii Europie i w nowym kształcie relacji transatlantyckich”.

Krzysztof Szczerski wskazał na moment rozpoczęcia Szczytu, czyli czas, kiedy wiele państw Europy wyciąga wnioski z pandemii COVID-19 i jej gospodarczych skutków, a Unia Europejska wprowadza Fundusz Odbudowy. Dodatkowo, jak wskazał, z uwagi na zmianę władzy w Białym Domu, mamy do czynienia z „redefinicją relacji transatlantyckich”.

– Zadaniem tego szczytu jest podjąć dyskusję na temat miejsca Trójmorza w nowym kształcie relacji transatlantyckich. Ten szczyt ma także bardzo wyraźnie pokazać miejsce Trójmorza jako koncepcji, która idealnie pasuje do założeń odbudowy europejskiej gospodarki po pandemii – powiedział Polskiej Agencji Prasowej prezydencki minister.

Co się wydarzy na Szczycie w Sofii?

Szef BPM poinformował, że prezydenci państw trójmorskiej dwunastki przyjmą podczas bułgarskiego szczytu deklarację, która, jak czytamy w depeszy PAP, „zakłada przygotowanie w najbliższym roku dwóch raportów pozycjonujących strategicznie Trójmorze – w Europie i w relacjach z USA”.

Polityka klimatyczna i sprawiedliwa transformacja również będą tematami, które poruszą głowy państw Trójmorza podczas swoich dyskusji.

Pierwszego dnia wydarzenia odbędzie się Forum Biznesowe Trójmorza, drugi upłynie pod znakiem dyskusji politycznych. W trakcie Szczytu Bułgaria przekaże trójmorską prezydencję Łotwie.

Krzysztof Szczerski podkreślił również, że do partnerów Inicjatywy Trójmorza dołączą: Grecja, Francja, Wielka Brytania i Japonia.

Plany prezydenta Dudy

Szef Biura Polityki Międzynarodowej zaznaczył, że Andrzej Duda jedzie do Sofii z przesłaniem, że konieczne jest dalsze wzmacnianie Trójmorza, m.in. celem „budowania podmiotowości naszego regionu w ramach euroatlantyckich powiązań”.

Głowa polskiego państwa chce też zaproponować, by trójmorska dwunastka poszerzyła sferę swojej współpracy o takie dziedziny, jak kultura, nauka czy turystyka.

Skip to content