Szef dyplomacji Litwy: wycofujemy się z chińskiej grupy 17+1

Podziel się tym wpisem:

Wycofaliśmy się z grupy 17+1 i wzywamy inne kraje do zrobienia tego samego – oświadczył litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis w wiadomości przesłanej redakcji POLITICO.

Według nas nadszedł czas, abyśmy jako Unia Europejska zrezygnowali z formatu 16+1, który tworzy jedynie podziały i skupili się na rozwijaniu współpracy w ramach grupy 27+1, która nas jednoczy i tym samym jest bardziej wydajna – napisał dalej w e-mailu Landsbergis. Świadczą o tym chociażby ostatnie przykłady współpracy, przy akcji szczepień czy też walki z pandemią. Dla UE jedność to klucz do sukcesu i stosunki z Chinami nie powinny być tutaj wyjątkiem – dodał litewski szef dyplomacji.

Reakcja chińskich władz

Rzecznik chińskiej misji przy UE przyznał, że Pekin nic nie wiedział o decyzji Litwy. – Współpraca Chin i krajów Europy Środkowo-Wschodniej została zainicjowana wspólnie przez strony, które dążą do rozwoju – powiedział chiński przedstawiciel. Dodał, że współpraca nie jest oparta na chińskiej dominacji, lecz na konsultacjach, otwartości i inkluzywności.

Eksperci biorą litewskie wyjście z grupy za dowód na postępujące pogorszenie się relacji między Chinami i UE.

Sankcje wobec Pekinu i chińskie zaangażowanie w Bałkany

Parlament Europejski w zeszłym tygodniu przegłosował zatrzymanie ratyfkacji paktu inwestycyjnego UE z Chinami. Warunkiem odmrożenia jest zniesienie przez Pekin sankcji wobec unijnych pracodawców. Zostały one nałożone po tym, jak 27 krajów Unii wymierzyło w urzędników Xinjiangu kary za masowe internowanie mniejszości ujgurskiej.

W chińskiej grupie pozostało jeszcze 11 krajów Unii Europejskiej: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Grecja, Węgry, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia. Pekin natomiast podtrzymuje lub nawet zwiększa zainteresowanie inicjatywą w pozostałych pięciu krajach z grupy – Albanii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii Północnej, Czarnogóry i Serbii. Chiny posyłają krajom bałkańskim bezpłatne maseczki i szczepionki na koronawirusa.

Źródło: politico.ue

Fot. urm.lt

Skip to content