Szef dyplomacji USA: Nord Stream 2 może być zagrożeniem dla Polski i Ukrainy

Podziel się tym wpisem:

Antony Blinken przypomniał, że prezydent USA Joe Biden uważa realizację gazociągu Nord Stream 2 za „zły pomysł”. – Zły dla Europy, zły dla Stanów Zjednoczonych – zaznaczył.

Antony Blinken przemawiał przed rozpoczęciem szczytu ministrów spraw zagranicznych państw NATO. Jak zaznaczył, realizacja gazociągu Nord Stream 2 jest sprzeczna z unijnymi celami dotyczącymi bezpieczeństwa. – Ma potencjał, aby naruszać interesy Ukrainy, Polski i szeregu partnerów i sojuszników – wskazał

Amerykański sekretarz stanu zaznaczył, że amerykańskie prawo zobowiązuje administrację w Waszyngtonie na nakładanie sankcji na firmy realizujące gazociąg.

Problem z Nord Stream 2

Według krytyków Nord Streamu 2, przedsięwzięcie to ma zwiększać zależność Europy Zachodniej od rosyjskiego gazu. Za projektem są m.in. rządy w Berlinie i Wiedniu. Przeciwko występują kraje bałtyckie, Polska i Ukraina.

Za zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego uważają NS2 Stany Zjednoczone. Jest to stanowisko wspólne dla większości sceny politycznej w kraju. Wielokrotnie krytycznie nt. inwestycji wypowiadał się Donald Trump. Przeciwna gazociągowi retoryka utrzymała się po przejęciu w Waszyngtonie władzy przez Joe Bidena. Amerykanie nakładali już sankcje na firmy realizujące inwestycje, choć według niektórych polityków Kongresu, są one wciąż za mało dotkliwe.

Szczerski: mocna wypowiedź Blinkena

Minister w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski został poproszony przez Polską Agencję Prasową o odniesienie się do słów Antonego Blinkena. – To jest bardzo mocna wypowiedź. Ona pokazuje determinację strony amerykańskiej, także nowej administracji, w negatywnej ocenie projektu Nord Stream 2 – zaznaczył.

Jak dodał Szczerski, jeśli szef amerykańskiej dyplomacji wyraża opinię, że Nord Stream 2 „jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego, jest niekorzystny i narusza interesy ważnych sojuszników i interesy amerykańskie, to nie jest to zaproszenie do dyskusji, na jakich warunkach ten projekt mógłby być dokończony”.

Skip to content