Szef komisji zagranicznej parlamentu Węgier: Trójmorze dobrze uzupełnia współpracę w ramach V4

Podziel się tym wpisem:

Zsolt Nemeth, szef komisji spraw zagranicznych węgierskiego parlamentu, jest zdania, że jedynie dobrobyt gospodarczy pozwoli osiągnąć „długofalową stabilizację w Europie Środkowej”. W jego opinii Inicjatywa Trójmorza jest formatem, który takie działania wspiera.

Według Zsolta Nemetha idee Trójmorza są „zgodne z węgierską polityką regionalną”. Szef komisji spraw zagranicznych tamtejszego parlamentu wskazał, ze współpraca trójmorskiej dwunastki nie stoi w sprzeczności z kooperacją państw Grupy Wyszehradzkiej. Przeciwnie, parlamentarzysta uważa, że Inicjatywa Trójmorza dobrze uzupełnia działania V4 – informuje Polska Agencja Prasowa.

Polityk podkreślił, że cele przyświecające Trójmorzu, czyli rozwój gospodarczy oraz poprawa infrastruktury logistycznej i cyfrowej, przekładają się na wspieranie dobrobytu gospodarczego w regionu.

Współpraca w ramach Funduszu Trójmorza

Nemeth przypomniał także, że Węgry dołączyły do Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza. Wyraził nadzieję, że po tym jak administracja Donalda Trumpa zatwierdziła wsparcie Funduszu kwotą co najmniej 300 mln dolarów, nowe władze w Waszyngtonie utrzymają tę decyzję.

Węgrzy dołączyli do Funduszu Trójmorza w ubiegłym roku. Tamtejszy Eximbank zadeklarował zainwestowanie 20 mln euro.

Skip to content