Szef MON zatwierdził umowę 22 radary przeciwlotnicze Bystra. Trwa rozbudowa systemu Pilica+
Polskie wojsko otrzyma kolejne 22 mobilne stacje radiolokacyjne Bystra. Umowa o wartości 1,1 mld zł została zatwierdzona przed szefa MON Mariusza Błaszczaka. Dostawy przewidziane zostały w latach 2026-2028.
To kolejna umowa wykonawcza w ramach programu Pilica+. Zakłada on dostawę 21 zestawów rakietowo-artyleryjskich Pilica+.
Radary Bystra są skalibrowane do działania z systemem kierowania walką zestawów Patriot, których osłonę zapewnią zestawy Pilica.
„Budujemy zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Wojska Polskiego, wzmacniamy je o kolejne warstwy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej” – powiedział Mariusz Błaszczak. „Pilica+ będzie służyła osłonie Patriotów i uzupełniała niższe warstwy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej” – dodał.
Koncepcja odstraszania
Szef MON zapewnił, ze Wojsko Polskie będzie cały czas rozbudowywane i modernizowane, co wpisuje się w koncepcję obrony i odstraszania NATO.
„Wyzwaniem jest stworzenie takiej siły Wojska Polskiego, żeby nie było wątpliwości co do tego, że skutecznie stoi ono na straży naszej wolności, jest gotowe nieść pomoc naszym sojusznikom” – powiedział.
Dodał, że polskie wojsko jest wzmacniane tak, „żeby władca Kremla nie odważył się zaatakować Polski”.
„Oczywiście, wyciągamy też wnioski z wojny na Ukrainie; widzimy, jakie rodzaje wojsk maja większe znaczenie” – powiedział, wskazując na artylerię i wojska pancerne oraz obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową, „która także odgrywa kluczową rolę”. „W związku z tym nasze inwestycje w taką broń, która da Wojsku Polskiemu możliwości skutecznej obrony i jednocześnie będzie realizowała określoną w NATO koncepcję skutecznej obrony i skutecznego odstraszania agresora” – mówił szef MON.
***
Pierwsza umowa na mobilne stacje radiolokacyjne Bystra, wartości 635 mln zł brutto, zawarta w 2019 r., przewiduje dostawy 16 stacji do końca 2025 roku, pierwsze trafia na wyposażenie wojska w bieżącym roku. Przeciwlotnicze zestawy rakietowo-artyleryjskie Pilica+ mają być podstawowymi systemami przeciwlotniczymi Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Sił Powietrznych. Ich zadaniem będzie uzupełnieniem zestawów rakietowych obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu na małych i bardzo małych wysokościach oraz osłona zestawów Patriot.
Na zestaw Pilica+ złożą się wyrzutnie rakietowe krótkiego zasięgu iLauncher z rakietami CAMM, radary Bystra oraz elementy przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich Pilica – stanowisko dowodzenia, radar krótkiego zasięgu, sześć jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, podsystem łączności oraz pojazdy amunicyjne i pojazdy transportowe, a w dalszej kolejności armaty przeciwlotnicze z amunicją programowalną oraz system przeznaczony do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych.
Zdolna do przerzutu stacja radiolokacyjna Bystra jest przeznaczona do wykrywania i wskazywania celów w przeciwlotniczych zestawach krótkiego zasięgu stosowanych do osłony taktycznych ugrupowań bojowych przed środkami napadu powietrznego.
Stacja, wyposażona w obrotową antenę o polu obserwacji 360 stopni, może pracować w kilku trybach pracy dostosowanych do danego zadania bojowego. Zasięg radaru wynosi 80 km. Zastosowano w nim antenę aktywną z elektronicznie sterowanym położeniem wiązki (AESA).
W skład konsorcjum PGZ-Pilica+ wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i spółki Grupy: Zakłady Mechaniczne Tarnów, PIT-Radwar, PCO, Jelcz, Mesko Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne.
PAP/PolskieRadio24/twitter/
Fot. twitter/@MON_GOV_PL