Szef MSZ RP dla czeskiego tygodnika „Echo”: Rosja sygnalizuje, że będzie używać NS2 do politycznego szantażu

Podziel się tym wpisem:

– Przez 18 lat wszystkie polskie rządy konsekwentnie stały na stanowisku, że Nord Stream jest instrumentem rosyjskiej dywersji obliczonym na rozbicie jedności Zachodu, NATO i Unii Europejskiej – oświadczył w wywiadzie dla czeskiego tygodnika „Echo” Zbigniew Rau, polski minister spraw zagranicznych.

Szef polskiego MSZ oświadczył w rozmowie z czeską gazetą, że rząd w Warszawie trzyma się zasad, które przyświecają mu ws. stosunków z Rosją. Jego zdaniem relacje UE z Kremlem, owszem, są możliwe, ale są zależne od zmian w polityce prowadzonej przez Moskwę, a taka nie nastąpiła, „a wręcz przeciwnie”.

– Wraz ze zbliżającym się uruchomieniem gazociągu Nord Stream 2, Rosja sygnalizuje, że będzie go używać jako narzędzia politycznego szantażu wobec Ukrainy i państw Europy Środkowej – stwierdził prof. Zbigniew Rau.

– Przez 18 lat wszystkie polskie rządy konsekwentnie stały na stanowisku, że Nord Stream jest instrumentem rosyjskiej dywersji obliczonym na rozbicie jedności Zachodu, NATO i Unii Europejskiej – dodał szef polskiej dyplomacji.

„Dojrzałe i silne” relacje na linii Warszawa-Praga

Minister odniósł się też m.in. do działania Grupy Wyszehradzkiej oraz czesko-polskich relacji. W kontekście V4 stwierdził, że Czechy, Polska, Słowacja i Węgry „bronią wspólnych interesów” i chcą „wziąć odpowiedzialność za przyszłość projektu europejskiego”, pomimo pewnych geopolitycznych różnic.

Odnosząc się z kolei do sporu z Czechami dot. Kopalni Węgla Brunatnego Turów, szef polskiego MSZ zaznaczył, że relacje na linii Warszawa-Praga są „dojrzałe i silne”, wytrzymują spory, a sprawa Turowa jest, jak przekonywał, tego przykładem.

– Wszystko jest teraz przedmiotem negocjacji. Wszystko wskazuje na to, że sprawy zmierzają we właściwym kierunku – stwierdził Zbigniew Rau. Przyznał, że choć rokowana są „trudne i złożone”, to oba kraje posuwają się naprzód. Zapowiedział, że napięcia związane z dolnośląską kopalnią nie zmienią tego, że oba kraje są sojusznikami „i po prostu przyjaciółmi”.https://trimarium.pl/amerykanscy-i-europejscy-politycy-publikuja-wspolne-oswiadczenie-domagajac-sie-sankcji-ws-nord-stream-2/embed/#?secret=JR1w03jiVV

Skip to content