Szefowie MSZ państw Trójkąta Lubelskiego podpisali deklarację o współpracy

Podziel się tym wpisem:

Zbigniew Rau, Gabrielius Landsbergis i Dmytro Kułeba, czyli szefowie polskiej, litewskiej i ukraińskiej dyplomacji, podpisali deklarację o wspólnym dziedzictwie i wspólnych wartościach – poinformowało polskie MSZ. Ogłoszono również Mapę Drogową rozwoju Trójkąta Lubelskiego.

W deklaracji szefów MSZ Polski, Litwy i Ukrainy podkreślono dziedzictwo Rzeczpospolitej Obojga Narodów, które, odcisnęło swoje piętno na „historii politycznej, prawnej i kulturalnej Europy”. Wskazano, że w 2021 r. obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja i że w I RP „rozwinęła się tradycja demokratyczna” i „wolności obywatelskie”, które konstytucja potwierdza.

Wszyscy trzej ministrowie oświadczyli, że ich ojczyzny odziedziczyły tradycje wolnościowe, godnościowe, nacisk na suwerenność państwa i przeciwstawianie się „tyranom, którzy naruszają obywatelskiej wolności”.

Poparcie dla aspiracji Ukrainy

Wobec tego, jak podkreślili dyplomaci, w obliczu wspólnego dziedzictwa należy jeszcze zacieśnić współpracę Polski, Litwy i Ukrainy – także społeczeństw tych krajów, sfery biznesowej, medialnej, naukowej. „Będziemy dążyć do tego, aby nasze kraje przyjęły odpowiednie rozwiązania, które ułatwią taką współpracę”.

Wyrażono poparcie dla proatlantyckich i proeuropejskich aspiracji Ukrainy. Strona polska i litewska zobowiązała się do podnoszenia agendy reform w tym kraju na arenie Inicjatywy Trójmorza „funkcjonującej w ramach UE”.

Przedstawiciele Polski, Litwy i Ukrainy wyrazili także swoje wsparcie dla narodu białoruskiego, który „ma prawo do pełnego uczestnictwa w procesie integracji europejskiej”. „Dołożymy wszelkich starań, by zapewnić tę możliwość demokratycznej Białorusi”. Potępili także działania Rosji wobec Ukrainy, okupację Krymu i ograniczanie wolności żeglugi w basenie Morza Czarnego.

Mapa Drogowa

Ponadto Zbigniew Rau, Gabrielius Landsbergis i Dmytro Kułeba podpisali Mapę Drogową rozwoju Trójkąta Lubelskiego. „Dokument prezentuje główne kierunki rozszerzenia współpracy trójstronnej, m.in. prowadzenie trójstronnego dialogu politycznego, wspólne inicjatywy Trójkąta podejmowane wobec partnerów międzynarodowych, działania w obszarze bezpieczeństwa i obrony, bezpieczeństwa energetycznego i cyberbezpieczeństwa” – czytamy w komunikacie MSZ.

Ponadto, Warszawa, Wilno i Kijów omawiają w Mapie Drogowej „bieżące i przyszłe inicjatywy” na polu walki z COVID-19, gospodarczej, kulturalnej i akademickiej współpracy czy walki z cyberzagrożeniami.

Skip to content