Szefowie MSZ V4 spotkali się z sekretarzem stanu USA. „Partnerska wymiana poglądów”

Podziel się tym wpisem:

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotkali się z sekretarzem stanu USA przy okazji szczytu szefów dyplomacji państw NATO w Brukseli. Antony Blinken zaznaczył, że kraje V4 „odgrywają ważną rolę we wzmacnianiu Europy Środkowej oraz Sojuszu Transatlantyckiego”

„Na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO wspólnie z przyjaciółmi z Grupy Wyszehradzkiej rozmawialiśmy z Antonym Blinkenem” – napisał na Twitterze prof. Zbigniew Rau, szef polskiego MSZ.

Jak poinformował, sojusznicy odbyli „bardzo interesującą, partnerską wymianę poglądów na sprawy polityki zagranicznej zarówno naszego regionu, jak i w wymiarze globalnym”. Słowacki minister Ivan Korčok wskazał z kolei w swoim wpisie na dyskusje o walce z dezinformacją oraz współpracy w takich kwestiach, jak polityka wobec Bałkanów Zachodnich, Ukrainy czy Chin.

Gratulacje dla V4

Antony Blinken zaznaczył na Twitterze, że państwa należące do Grupy Wyszehradzkiej odgrywają znaczną rolę we wzmacnianiu regionu i relacji transatlantyckich. Departament Stanu USA napisał w oświadczeniu, że sekretarz stanu mówił o roli NATO w zbiorowym bezpieczeństwie sojuszników. Wskazano też na „nowe zagrożenie i wyzwania” dot. polityki prowadzonej przez Rosję i Chiny.

Szef amerykańskiej dyplomacji pogratulował też Zbigniewowi Rauowi, Tomášowi Petříčkowi, Ivanowi Korčokowi i Péterowi Szijjártó trzydziestu lat działalności Grupy Wyszehradzkiej. „Sekretarz wyraził uznanie dla przywództwa V4 w rozwiązywaniu problemów związanych z europejskim bezpieczeństwem energetycznym i gospodarczą odbudową” – czytamy.

Źródła: Twitter, MSZ, U.S. Department of State

Fot. Secretary Antony Blinken (@SecBlinken)/Twitter

Skip to content