Szefowie polskiego i litewskiego rządu podpisali akt erekcyjny dot. rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie

Podziel się tym wpisem:

Premier Mateusz Morawiecki z szefową litewskiego rządu Ingridą Šimonytė wziął udział w ceremonii podpisania aktu erekcyjnego dotyczącego rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie. W placówce zostanie zbudowane m.in. nowe studio TVP Wilno.

– Naszym wspólnym pragnieniem jest zapewnienie polskiej mniejszości narodowej na Litwie warunków sprzyjających kultywowaniu związków z Polską, rozwijaniu jej działalności kulturalnej i społecznej w społeczeństwie litewskim oraz współpracy pomiędzy narodami Polski i Litwy – czytamy w akcie erekcyjnym, który podpisało 11 sygnatariuszy, w tym premierzy Polski i Litwy.

„Powrót dobrych stosunków polsko-litewskich”

Nawiązując do jutrzejszej 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, premier Morawiecki powiedział, że relacje polsko-litewskie od dawna nie były tak dobre. Mimo to – jak dodał – na oba państwa czyha wiele pułapek związanych z polityką sąsiada ze wschodu. – Trzeba jej dać odpór właściwą narracją informacyjną. Ma się do tego przyczynić TVP Wilno, które jednocześnie ma służyć umacnianiu dobrych relacji polsko-litewskich – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier Litwy Ingrida Šimonyte podczas ceremonii w Domu Kultury Polskiej podkreśliła, że trudno jej wyobrazić sobie Wilno i Litwę bez mieszkających tutaj Polaków. – Jesteście aktywnymi obywatelami Litwy. A Litwa należy do nas wszystkich – Litwinów, Polaków i innych tutaj mieszkających narodowości – dodała premier naszego sąsiada.

Wcześniej premierzy omówili jeszcze bilateralne stosunki polsko-litewskie, realizację strategicznych projektów infrastrukturalnych oraz sytuacje pandemiczną. Poruszone były też zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa, sytuacji na Białorusi i Ukrainie oraz kwestie związane z agendą Unii Europejskiej.

Sprawa rozbudowy Domu Kultury Polskiej

We wrześniu 2020 roku w obecności premiera Mateusza Morawieckiego w litewskiej stolicy podpisany został list intencyjny w sprawie rozbudowy Domu Kultury Polskiej. List został podpisany przez przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Telewizji Polskiej S.A., Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Fundacji Pomocy i Dobroczynności „Dom Kultury Polskiej w Wilnie”.

Dom Kultury Polskiej w Wilnie powstał w 2001 r. Jest najważniejszą instytucją kulturalno-społeczną służącą Polakom na Wileńszczyźnie. Działalność placówki skupia się m.in. na edukacji kulturalnej, promowaniu polskiej literatury i sztuki oraz wspieraniu lokalnego ruchu artystycznego i innej działalności kulturalnej.

Skip to content