Autor: dr Tomasz Teluk

Szwedzka obrona psychologiczna przeciwko Rosji

Podziel się tym wpisem:

Sztokholm chroni swoich obywateli i prowadzi działania informacje skierowane przeciw propagandzie Moskwy.

W 2022 Sztokholm powoła Szwedzką Agencję Obrony Psychologicznej. Szczegóły jej funkcjonowania ujawnił dr Magnus Hjort w wywiadzie dla portalu forsal.pl. Agencja zajmuje się walką z rosyjską dezinformacją i rozbrajaniem agresywnych komunikatów ze strony Rosji.

Historia szwedzkiej obrony psychologicznej wywodzi się z czasów II wojny światowej, gdy propaganda odgrywała bardzo ważną rolę. Szwedzi decydowali się budować odporność społeczeństwa poprzez wzmacnianie woli oporu i obrony. Potem kontynuowali tę strategie w czasach zimnej wojny. Powrócono do tych koncepcji dopiero po ataku Rosji na Ukrainę w 2014 r.

„Dziś mamy następującą definicję obrony psychologicznej: to zbiorowa zdolność społeczeństwa do stawiania oporu obcym szkodliwym działaniom informacyjnym skierowanym przeciwko Szwecji. W czasie wojny celem obrony psychologicznej jest uniemożliwienie atakującemu przełamanie naszego oporu i woli obrony poprzez dezinformację, propagandę i wojnę psychologiczną” – mówi Hjort.

Rosyjskie narzędzia manipulacji

Szef agencji opisuje, że Rosja od wielu lat używa różnych narzędzi manipulacji. Kreuje nieufność wobec rządów, mediów i zajmuje się dzieleniem społeczeństwa. Agenci wpływu wybierają tematy kontrowersyjne, wzbudzają niechęć wobec Zachodu, Europy czy NATO. To wszystko pasuje też jak ulał, do tego, co dzieje się nie tylko w Szwecji, ale także w Polsce.

Podczas obecnej wojny na Ukrainie, Rosjanie szczególnie mocno opierali się sankcjom nakładanym na Moskwę oraz starali się krytykować integrację Szwecji z NATO. Używali do tego fałszywych kont trolli czy influencerów. Rosja wykorzystuje także mniejszość muzułmańską w tym kraju, jako swojego sojusznika. Oprócz mediów społecznościowych, Kreml wykorzystuje oficjalne kanały dyplomatyczne, w których roi się od agentów.

Szwedzi konsekwentnie jednak rozbrajają rosyjskie komunikaty. „Dziś w Europie mamy wojnę. Szwecja przechodzi od zarządzania kryzysowego do obrony totalnej z powodu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Ale nie ma agresywnej polaryzacji ze strony Zachodu (tak jak Rosjanie chcą, aby wszyscy myśleli), tylko postawa obronna przed najeźdźcą, który atakuje inne kraje” – ostrzega Hjort.

fot. twitter/@SwedeninLV

Skip to content