Transformacja sprawiedliwa. Prezes Rafako: chcemy modernizować, nie zamykać
– Musimy przyspieszyć transformację energetyczną – powiedział prezes Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki na szczycie B20 w Dżakarcie. Dodał, że obecnie spółka skupia się na „sprostaniu terminom”. – Chcemy modernizować wydobycie węgla, a nie zamykać kopalnie – tłumaczył.
Ruszył szczyt B20. Podczas rozmów w Dżakarcie (stolicy Indonezji) przedstawiciele największych przedsiębiorstw energetycznych wymieniali się doświadczeniami oraz wiedzą w kwestii m.in. przyszłości paliw kopalnych oraz transformacji energetycznej, która – szczególnie w Unii Europejskiej – jest tematem obecnie mocno dyskutowanym.
Obecny na szczycie B20 prezes spółki Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki zaznaczył, że koniecznie jest przyspieszenie transformacji energetycznej oraz przejścia na odnawialne, czyste źródła energii. Zdaniem prezesa, należy odejść od gazu (który w obecnej sytuacji konfliktu na Ukrainie jest towarem drożejącym) i kierować energetykę w stronę sektora OZE.
„Musimy uwzględnić ekstremalne sytuacje w miksie energetycznym, które mogą zdarzać się w przyszłości” – zaznaczył prezes Rafako
Odniósł się w ten sposób do zbrodniczych działań Rosji, która zaatakowała Ukrainę 24 lutego, i której działania wywołały jeden z największych od dziesięcioleci kryzysów energetycznych. Prezes Rafako zaznaczył także, że należy „dokładnie określić czym jest dekarbonizacja”.
„To nie oznacza zamknięcia wszystkich kopalń węgla. Szczególnie w państwach, takich jak Polska, które są silnie zależne od węgla. Indonezja jest w podobnej sytuacji” – dodał.
Radosław Domagalski-Łabędzki wyjaśnił także, jak jego zdaniem powinna wyglądać droga odejścia naszego kraju od węgla.
„Próbujemy sprostać terminom transformacji. Chcemy modernizować wydobycie węgla, a nie zamykać kopalnie. Nie będą naszą podstawą, ale chcemy używać ich w momencie największej potrzeby. Dzięki takiem rozwiązaniu, możemy być bardziej efektywni, zredukować emisje i rozwija sektor OZE” – tłumaczył.
Szczyt B20
Choć często mylony, szczyt B20 nie jest tym samym co szczyt grupy G20. B20 to forum biznesowe, którego pierwsza odsłona miała miejsce w 2008 roku. Rezultaty oraz wnioski forum wykorzystywane są w rozmowach najwyższej rangi polityków (przywódców państw) podczas szczytu grupy G20. Oba wydarzenia odbywają się cyklicznie.
W szczycie biorą udział: były minister klimatu Michał Kurtyka, ambasador Polski w Indonezji Beata Stoczyńska oraz przedstawiciele firm Comarch i Rafako.
biznesalert.pl/twitter/reuters/
fot. twitter/@KurtykaMichal