Autor: Dr Aleksander Olech

Trójkąt Weimarski – odrodzenie

Podziel się tym wpisem:

Polska, Francja i Niemcy mogą w końcu zacząć grać do tej samej bramki. Wydaje się, że z nowym kanclerzem, który musi wejść w buty A. Merkel, ubiegającym się o reelekcję prezydentem z Pałacu Elizejskiego i rządem chroniącym wschodnią granicę UE, Warszawa będzie mogła wymagać, aby być traktowaną na równi z innymi mocarstwami.

Kryzys na granicy UE, zmiana warty w Berlinie, szukanie sojuszników przez Paryż, otwarcie się na dialog państw Europy Zachodniej i wreszcie przypomnienie o istnieniu trójstronnego formatu. Polska, Francja i Niemcy zdecydowały się pod koniec 2021 roku na rozpoczęcie dwustronnych spotkań (w szczególności z Polską), których celem jest zacieśnianie więzi i poszukiwanie utraconego w ostatnich latach kontaktu w ramach regularnych trójstronnych konferencji. Ostatnie spotkanie głów państw miało miejsce 7 lutego 2011 roku w Warszawie. Od tamtej pory, odbywały się głównie spotkania ministrów, a wyjątkiem był szczyt, na którym rozmawiali w 2015 roku przedstawiciele MSZ. Najwyższy czas zmienić ten kurs.

Wydaje się, że 2022 rok będzie idealnym momentem na powrót do trójstronnych porozumień. Polska nie może sobie pozwolić na utrzymywanie złych relacji zarówno z Federacją Rosyjską, jak i Republiką Federalną Niemiec. Z Moskwą temat odbudowy kontaktów jest dawno pogrzebany, a zatem pozostał nam Berlin. Trzeba może nie tyle zapomnieć, co na chwilę odpuścić temat Nord Stream 2 oraz spróbować z tej relacji jak najwięcej wycisnąć. Nowy kształtujący się rząd to idealna okazja do budowania kooperacji. Dodatkowo i E. Macron i M. Le Pen chcą wzmacniać współpracę z Polską. Nieważne, kto z nich będzie w Pałacu Elizejskim, obu kandydatom zależy na współpracy. W związku z tym nasuwa się idealna okazja do odbudowy Trójkąta.

Polska jest dobra w utrzymywaniu relacji w ramach niewielkich formatów. Przykładem może być Grupa Wyszehradzka, Trójkąt Lubelski, Trójmorze i właśnie Trójkąt Weimarski. Ponadto od 1 stycznia Polska obejmuje przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), a w związku z tym wsparcie Francji i Niemiec będzie na wagę złota. W tle przecież wciąż jest specjalna misja OBWE na Ukrainie, a dla Warszawy będzie to jeden z kluczowy projektów.

Dr Aleksander Olech – ekspert Portalu i Fundacji Trójmorze, a także Dyrektor Programu Bezpieczeństwa Europejskiego w Instytucie Nowej Europy. Specjalizuje się w tematyce zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

Skip to content