Trójmorze luzuje obostrzenia covidowe
Państwa Europy Środkowo-Wschodniej podążają drogą Skandynawów i Brytyjczyków, powoli odchodząc od narzucanych przez Unię Europejską paszportów sanitarnych. Pierwsi zrobią to Czesi i Litwini.
Po Szwecji, Norwegii, Danii, Wielkiej Brytanii, Walii i Irlandii, od ścisłych obostrzeń związanych z pandemią odchodzą Czechy i Litwa. Jest to związane z mniejszą zjadliwością odmiany omikron, ale także z coraz większą absencją pracowników, znajdujących się na kwarantannie, co paraliżuje gospodarkę państwa.
Rząd w Pradze coraz bardziej liberalizuje przepisy. Najpierw pod wpływem protestów społecznych odszedł od przymusu szczepień dla poszczególnych grup zawodowych. Następnie Najwyższy Sąd Administracyjny zniósł obowiązek okazywania certyfikatów szczepionkowych. Decyzja będzie prawnie obowiązywać już za kilka dni.
Sędziowie orzekli, że rozporządzeniem nie można zmuszać ludzi ani do szczepień, ani do obowiązku okazywania certyfikatów covidowych przed wejściem do hoteli, restauracji czy dyskotek. Osoby bez widocznych objawów choroby, będą mogły korzystań zeń bez dodatkowych przeszkód.
Rząd zapowiedział znoszenie kolejnych restrykcji od marca, bowiem obecnie jeszcze spodziewane są duże dzienne przyrosty osób z pozytywnymi testami na obecność koronawirusa. Niemniej już teraz obywatele Polski mogą wjechać do Czech bez żadnych formalności i testów na 24 godziny. Mogą więc swobodnie korzystać z infrastruktury narciarskiej w czasie ferii.
Podobnie czyni Litwa. Już wcześniej kraj nie radził sobie z rosnącą liczbą pracowników administracji publicznej, usług i przemysłu na obowiązkowej kwarantannie. Dlatego przejściowo wprowadził przepisy kwestionujące dotychczasową politykę pandemiczną, które zezwalały pracownikowi z pozytywnym testem na przychodzenie do pracy, wówczas, gdy nie wykazuje on objawów choroby.
Teraz rząd całkowicie zdecydował o zniesieniu paszportów covidowych. Minister zdrowia Arūnas Dulkys stwierdził, że wariant omikron naraża na ryzyko zakażenia w równym stopniu osoby niezaszczepione, w pełni zaszczepione i ozdrowieńców, więc rola paszportu sanitarnego jako środka zapobiegawczego się wyczerpała.
Litewski rząd nie rezygnuje jednak z regulacji, mających zapewniać ograniczenie zakażeń. Obowiązują wciąż limity w centrach handlowych, utrzymywanie dystansu społecznego, noszenie maseczek z filtrami oraz ograniczenie aktywności. Oficjalnie używanie paszportu covidowego nie będzie obowiązkowe od najbliższej soboty 5 lutego.