Trwa wojna hybrydowa z UE. Zobacz jak Białoruś przerzuca imigrantów na Litwę

Autor: Dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Białoruskie władze nieustannie przewożą samolotami imigrantów z Bliskiego Wschodu, którzy nielegalnie przekraczają granicę z naszym północno-wschodnim sąsiadem.

Według Juliana Roepke, dziennikarza niemieckiego Bild, według aktualnych rozkładów lotów, linie lotnicze są w stanie przewieźć nawet 2 tys. osób tygodniowo. Przed majem 2021 r. popyt na kursy do Białorusi był zerowy. Samoloty latają z pominięciem Ukrainy, poprzez Rosję.

Dzisiaj do Mińska przyleciał Boening 747-400 z 412 miejscami na pokładzie, którzy wystartował z Bagdadu. Prawdopodobnie na pokładzie byli Irakijczycy oraz mieszkańcy innych państw zainteresowani migracją do państw Unii Europejskiej.  

Po przylocie na Białoruś, migranci są transportowani w pobliże granicy z Litwą i Łotwa, aby tam, bez przeszkód przekroczyć nieleganie granicę. Uchwyciło to poniższe nagranie:

W obronie granicy zewnętrznych Unii Europejskiej pomagają oficerowie Frontexu, używając monitoringu, noktowizorów i dronów.

Migrantów przewożą zorganizowane grupy przemytników, współpracujące z reżimem Aleksandra Łukaszenki. Ludzie związani z dyktatorem zarabiają na procederze setki tysięcy dolarów, destabilizując przy tym sytuację na Litwie.

Skip to content