Trwają prace przy budowie drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Oddanie do użytku Kanału Żeglugowego, nie zakończyło budowy 23-kilometrowej drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Trwają prace na rzece Elbląg, gdzie zaawansowanie robót wynosi 80 proc. Z powodów atmosferycznych wstrzymane tymczasowo są prace na Zalewie Wiślanym, ale postęp prac w tej części jest taki sam – podał w piątek Urząd Morski w Gdyni.

Zakończona we wrześniu ub. roku część budowy dwudziestotrzykilometrowej drogi wodnej, łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, to nie koniec całej inwestycji.

Kanał Żeglugowy wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą oraz wyspą na Zalewie Wiślanym to pierwszy etap, zrealizowany przez Urząd Morski w Gdyni w ramach programu wieloletniego.

„Z samego Kanału Żeglugowego, od jego otwarcia, skorzystało około pół tysiąca jednostek, w przeważającej większości o mniejszym zanurzeniu z uwagi na prace prowadzone na rzece Elbląg i Zalewie Wiślanym. Z Kanału korzystają również jednostki robocze, zaangażowane w kolejne etapy budowy. Zgodnie z przyjętymi założeniami, żegluga na tym akwenie osiągnie docelowe parametry po zakończeniu całej inwestycji” – podkreślił cytowany w komunikacie Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

II etap na rzece Elbląg

Trwa przebudowa toru wodnego na odcinku 10,4 km. Celem jest uzyskanie 60 m szerokości na rzece, w rejonie miejscowości Nowakowo 40 m (mierzonej w dnie). Brzegi wzdłuż rzeki Elbląg zostaną obudowane konstrukcją hydrotechniczną – wynika z komunikatu Urzędu.

Umocnienie brzegów jest realizowane w formie ścianki szczelnej, zwieńczonej żelbetowym oczepem, a tor wodny zabezpieczony zostanie skarpą podwodną. Ponadto, w celu ułatwienia dostępu do rzeki, wybudowane zostaną 2 przystanie niskie wraz ze slipem do wodowania jednostek.

Drugi etap to także budowa nowego ponad stumetrowego mostu obrotowego w miejscowości Nowakowo. Będzie on położony w odległości ok. 650 m od istniejącego już mostu pontonowego. Wraz z budową mostu, zaprojektowana zostanie budowa nowego odcinka drogi powiatowej, biegnącej wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Elbląg. Prace przy drugim etapie inwestycji trwają od kwietnia 2021 roku.

Aktualne zaawansowanie prac dla etapu II wynosi ok. 80 proc.

III etap inwestycji

W ramach III etapu realizowana jest budowa toru wodnego na Zalewie Wiślanym, na długości około 8200 m. Prace w ramach tej części inwestycji rozpoczęły się w maju 2022 roku.

Aktualne zaawansowanie prac dla etapu trzeciego wynosi prawie 80 proc. Z uwagi na panujące warunki atmosferyczne, w połowie grudnia na ok. 3 tygodnie prace zostały wstrzymane.

„Jeszcze wiosną planowane jest oddanie do użytkowania nowego mostu w Nowakowie, co niewątpliwie usprawni nie tylko żeglugę, ale także komunikację kołową z Wyspą Nowakowską. Umożliwi to także podjęcie kolejnych działań, związanych z zamknięciem dotychczasowego, przestarzałego mostu pontonowego i przeprowadzenie prac, polegających na umocnieniu brzegów w tym rejonie” – wskazał cytowany w komunikacie Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. 

PAP/Urząd Morski w Gdyni

fot. Urząd Morski w Gdyni

Skip to content