Autor: Jakub Lachert

Turcja odżegnuje się od uczestnictwa w kryzysie migracyjnym na granicach Białorusi z Unią Europejską

Podziel się tym wpisem:

Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego w Turcji wprowadziła zakaz sprzedaży biletów podróżującym na Białoruś obywatelom Iraku, Syrii i Jemenu. Ta decyzja związana jest z nasilającym kryzysem migracyjnym, na granicach UE z Białorusią.

Ta decyzja skutkuje zablokowaniem możliwości kupna biletu na rejsy pomiędzy Turcją a Białorusią dla wybranych obywateli, niezależnie od tego czy przelot pomiędzy państwami jest obsługiwany przez turecką czy białoruską linię lotniczą. Pasażerowie mają jednocześnie zagwarantowany pełen zwrot kosztów biletu.

Reakcja tureckiego MSZ

Ta decyzja została poprzedzona komunikatem tureckiego MSZ, który zadeklarował, że władze tureckie nie mogą być w żaden sposób łączone z działaniami polegającymi na wzniecaniu kryzysu migracyjnego. Jednocześnie Ankara zadeklarowała pełne wsparcie dla swoich sojuszników z Polski, Litwy i Łotwy w przeciwdziałaniu wszelkim formom presji migracyjnej.

Decyzja władz tureckich mogła być spowodowana również obawą o wprowadzenie unijnych sankcji wobec linii lotniczych transportujących migrantów na Białoruś, którzy później próbują przekroczyć granicę UE.

Skip to content