Turów tematem w czeskiej kampanii wyborczej. Partia ODS: jeśli będziemy w rządzie po wyborach, osiągniemy porozumienie

Podziel się tym wpisem:

Napięcie wokół kopalni Turów wymaga deeskalacji. Jeśli ODS (Občanská demokratická strana, Obywatelska Partia Demokratyczna) będzie w rządzie po wyborach, osiągniemy porozumienie akceptowalne przez obie strony – napisał na Twitterze polityk tej partii, europoseł Jan Zahradil. Ugrupowanie zapowiada „szybkie działanie” w celu zażegnania sporu.

Polsko-czeski spór kopalni Turów wciąż trwa. Niedawno unijny Trybunał Sprawiedliwości nałożył na Polskę kary wysokości 0,5 mln euro dziennie za niewstrzymanie prac jednostki, która, jak argumentują Czesi, ma negatywny wpływ na środowisko po ich stronie granicy. Niektórzy komentatorzy (ale też m.in. prezes PGE Wojciech Dąbrowski) wskazują, że sprawa ta jest związana z trwającą w Czechach kampanią wyborczą.

Wybory odbędą się 8-9 października tego roku. Sondaże wskazują, że wygra je rządząca partia ANO pod wodzą premiera Andreja Babiša. Kwestia przyszłego rządu jednak nie jest zamknięta. Według badań opinii publicznej poparciem na poziomie ok. 20 proc. cieszą się koalicje Spolu i PirStan. Do tej pierwszej, deklarującej między innymi większe zaangażowanie w prace Grupy Wyszehradzkiej i Inicjatywy Trójmorza, należy właśnie ODS.

Partia wystosowała oświadczenie, w którym podkreśla, że obecny rząd „wydaje się nie być w stanie” zdeeskalować napięcia między Pragą a Warszawą w sprawie Turowa. Zaznaczono, że ODS nie chce kar dla Polski, partii zależy jedynie na dobrej jakości wody na newralgicznym terenie i zdrowiu mieszkańców. Politycy zapowiedzieli szybkie działanie na poziomie regionalnym, eksperckim i rządowym, by „osiągnąć porozumienie, które zadowoli obie strony”, jeśli będą współtworzyć nowy czeski rząd.

Oświadczenie podpisali Dan Ramzer, Petr Beitl, Jan Zahradil. Ten ostatni to europoseł szef klubu ODS w Parlamencie Europejskim. Ugrupowanie to należy do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, obok m.in. polskiego Prawa i Sprawiedliwości. Zahradil podkreślił w polskojęzycznym wpisie na Twitterze, że należenie do „tej samej europejskiej rodziny politycznej” co PiS, pozwoli „poradzić sobie lepiej niż Babiš” w tej sprawie. „Napięcie wokół kopalni Turów wymaga deeskalacji. Jeśli ODS będzie w rządzi po wyborach, osiągniemy porozumienie do zaakceptowania przez obie strony” – oświadczył polityk.

Skip to content