Autor: Dr Tomasz Teluk

Udane igrzyska olimpijskie dla państw Trójmorza

Podziel się tym wpisem:

Kraje naszego regionu uplasowały się w pierwszej 20. najbardziej utytułowanych reprezentacji tegorocznej olimpiady w Tokio.

Spośród krajów Trójmorza najwyżej zostały sklasyfikowane państwa Grupy Wyszehradzkiej: Węgrzy zajęli 15. pozycję z 20 medalami, w tym 6 złotymi, 17. była Polska z 14 medalami (4 złotymi), a 18. Czechy z 11 (4). Słowacy zajęli 50. pozycję wraz z Filipinami zdobywając 4 medale w tym jeden złoty.

Wyżej od krajów V4 z Unii Europejskiej były tylko Holandia, Francja, Niemcy i Włochy. Polska, Węgry i Czechy, wyprzedziły m.in. Hiszpanię, Szwecję, Danie i pozostałe kraje UE.

Łącznie: 84 medale trójmorskiej dwunastki

Pozostałe państwa Trójmorza także poradziły sobie nie najgorzej. Chorwaci zdobyli 8 medali i 3 złote krążki. Bułgarzy 6 i 3 złote, Słoweńcy 5 i także 3 najwyższe trofea. Rumuni zdobyli 4 medale ale triumfowali tylko raz. Austria zdobyła 7 medali, w tym jedno złoto.

Spośród krajów bałtyckich Łotwa i Estonia zdobyli po 2 medale olimpijskie, a ich zawodnicy stawali po jednym razie na najwyższym podium. Litwini natomiast zdobyli tylko jeden srebrny medal.

Łącznie Trójmorze zdobyło 84 medale, w tym 25 złote. Dawałoby to czwartą pozycję medalową i trzecią pod względem ilości zdobytych krążków. Byłoby mniej więcej tyle, co zdołali wygrać Chińczycy i dużo więcej od Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.

Skip to content