W poniedziałek, 19 lipca, podczas spotkania w Batumi prezydenci Ukrainy, Gruzji i Mołdawii podpisali deklarację szczytu batumskiego „Stowarzyszonego trio” w sprawie integracji europejskiej. W szczycie uczestniczył również przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
„Stowarzyszone trio” jest nowym formatem dyplomatycznym, który łączy Ukrainę, Gruzję i Mołdawię. Memorandum o jego utworzeniu było podpisane 17 maja 2021 roku w Kijowie podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych trzech państw.
Natomiast 24 czerwca 2021 roku odbyła się ich wspólna wizyta do Brukseli, gdzie omówiono integrację europejską trzech państw, dalszą liberalizację stosunków handlowych, nowe obiecujące obszary współpracy sektorowej z UE.
„Nadanie perspektywy europejskiej trzem partnerom będzie potężnym impulsem”
„Potwierdzamy nasze niezachwiane zaangażowanie w kontynuowanie procesu naszej integracji z Unią Europejską poprzez kompleksowe reformy mające na celu wzmocnienie naszych demokratycznych instytucji i stopniowe zbliżanie naszego ustawodawstwa w odpowiednich obszarach do kluczowych elementów prawa UE” – czytamy w deklaracji.
Deklaracja określa układy o stowarzyszeniu z UE jako kluczowe plany reform, a ich dalsze wdrażanie jest podstawą wzmocnienia stowarzyszenia politycznego i dalszego pogłębiania integracji gospodarczej i sektorowej trzech stowarzyszonych partnerów z UE.
„Nadanie perspektywy europejskiej trzem partnerom stowarzyszonym będzie potężnym impulsem do jeszcze głębszych i szerszych reform. W tym kontekście przypominamy, że zgodnie z art. 49 Traktatu UE Gruzja, Republika Mołdawia i Ukraina, doceniając wartości europejskie, mogą ubiegać się o przystąpienie do Unii Europejskiej”
Wspólny cel i wiara w jego realizację
Trzy kraje podkreślają również gotowość do współpracy z UE w zakresie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony, w tym przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym, wzmacniania cyberodporności, zwalczania dezinformacji oraz tworzenia platform współpracy z odpowiednimi agencjami i służbami UE.
Komentując podpisanie wspólnej deklaracji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński zaznaczył: „Na najwyższym szczeblu zadeklarowaliśmy nasz wspólny cel – pełne członkostwo w UE. Ważne jest, że nasze kraje łączy nie tylko ostateczny cel na tej trudnej ścieżce, ale także chęć wspólnego pokonania tej drogi. Dodaje wiary i zaufania w to że ten cel jest absolutnie osiągalny, fakt, że mamy wsparcie Przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela oraz gotowość do promowania dalszego zbliżenia partnerów stowarzyszonych z UE”.