Ukraina, Mołdawia i Gruzja wspólnie będą starały się o przyjęcie do struktur Unii Europejskiej i NATO

Autor: Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Stosowne porozumienie podpisali w Kijowie ministrowie spraw zagranicznych tych trzech państw. „Ukraina, Gruzja i Mołdawia są oficjalnie Stowarzyszonym Trio. Dzisiaj, połączyliśmy siły dla integracji europejskiej, w nowym formacie, ustanowionym w Kijowie” – poinformował Dmytro Kuleba, ukraiński minister spraw zagranicznych.

Według ministra nie ma alternatywy dla demokratycznych byłych republik ZSRR niż kierunek zachodni. Pokój i dobrobyt, utożsamiają one ze strukturami unijnymi. Dlatego trzy kraje zdecydowały się połączyć swoje wysiłki i wspólnie starać się o członkostwo w Unii Europejskiej.

Warto zaznaczyć, że pozostałe państwa Partnerstwa Wschodniego, postawiły na odwrotny kierunek i są satelitami Moskwy. Chodzi zwłaszcza o Białoruś i Armenię. Azerbejdżan szuka zaś zbliżenia z Turcją.

Determinacja w prozachodnim kursie

Stowarzyszone Trio jest zdeterminowane w swoich prozachodnich dążeniach. Dyplomaci zyskali już poparcie Europejskiej Partii Ludowej oraz krajów Trójmorza, m.in. Litwy. Pomysłowi sprzyja także dyplomacja Niemiec.

Bardziej skomplikowane są aspiracje trzech ww. krajów do NATO. Część terytoriów tych państw jest okupowana przez wojska rosyjskie. Dlatego Moskwa będzie bardzo nerwowo reagować na próby wciągnięcia ich do Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Trójmorze, w ramach UE, może natomiast rozszerzyć się prędzej o inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, takiej jak Serbia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Bośnia i Hercegowina oraz Albania.

Skip to content