Autor: Jakub Lachert

Ukraina rozbudowuje swoją Marynarkę Wojenną

Podziel się tym wpisem:

Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełeński zapowiedział budowę wielkiej ukraińskiej floty do 2035 roku podczas wywiadu dla krymskich dziennikarzy, który odbył się na Wyspie Węży (Ostriw Zmijnyj), obecnie najbardziej wysuniętym na południe terytorium kontrolowanym przez armię ukraińską. Zełeński zaznaczył, że największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Ukrainy jest teraz opanowany przez Rosjan Półwysep Krymski, bowiem stanowi on dla Kremla rodzaj „lotniskowca”, który stale się zbroi.

Ukraina potrzebuje budowy silnej floty, żeby odeprzeć to rosyjskie zagrożenie, które ogniskuje się w basenach Morza Czarnego i Azowskiego. Kijów podjął już współpracę z Wielką Brytanią w celu modernizowania ukraińskiej marynarki wojennej.

Spotkanie Zełeńskiego z Bidenem

Pod koniec sierpnia podczas spotkania z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem, prezydent Ukrainy Wołodymir Zełeński chce podjąć temat zbrojenia ukraińskiej floty przez Waszyngton. Jednocześnie administracja ukraińska liczy na wsparcie partnerów z Unii Europejskiej w celu zwiększenia zdolności obronnych Ukrainy na Morzu Czarnym i Azowskim. Kwestia rozbudowy floty znajdzie się również w agendzie rozmów Platformy Krymskiej, której szczyt będzie miał miejsce 24 sierpnia.

W obecnej sytuacji politycznej Ukraina nie posiada żadnych narzędzi politycznych, które pozwoliłyby Kijowowi oddziaływać na sytuację na Krymie. Administracja rosyjska dopuszcza się represji wobec ludności zamieszkałej na Półwyspie Krymskim, która opowiada się za przynależnością tego terytorium do Ukrainy.

Sprawa cieśniny

Działania Kijowa zmierzające do zwiększenia presji dyplomatycznej wobec Kremla w postaci Platformy Krymskiej i wojskowej poprzez rozbudowę floty, ma na celu przyszłą reintegrację Krymu. Znaczenie floty dla obronności terytorium Ukrainy wynika również z możliwości przyszłych konfliktów z Rosją, które będą się koncentrować w basenach Morza Czarnego i Azowskiego. Odparcie presji wojskowej Kremla na odcinku od Donbasu do Odessy w dużej mierze może zależeć od sprawnych działań marynarki wojennej Ukrainy.

Jednym z celów strategicznych Kijowa będzie odblokowanie rosyjskiej kontroli nad Cieśniną Kerczeńską, która sprawia, że porty ukraińskie nad Morzem Azowskim nie mają połączeń z Morzem Czarnym. Przez nią przebiega również jedyne połączenie drogowe pomiędzy Rosją a Krymem.  

Skip to content