Upadł mniejszościowy rząd Słowacji

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Mniejszościowy rząd Słowacji upadł po przegranej w parlamencie w głosowaniu nad wotum nieufności, pomimo podejmowanych w ostatniej chwili prób zdobycia poparcia wśród posłów.

Wniosek złożony przez główną opozycyjną słowacką partię Wolność i Solidarność (SaS) w związku z rosnącymi kosztami energii i inflacją w kraju, został przyjęty przez 78 posłów w 150-osobowym parlamencie. Do obalenia rządu i potencjalnie utorowania drogi do przedterminowych wyborów potrzeba było co najmniej 76 głosów.

Szef rządzącej partii OLANO i były premier Igor Matovič już wcześniej zaproponował rezygnację ze stanowiska słowackiego ministra finansów, aby uspokoić krytyków.

„Moja oferta [rezygnacji] obowiązuje, jeśli SaS wycofa wniosek o wotum nieufności i poprze propozycję budżetu państwa na 2023 rok” – powiedział na konferencji prasowej.

„Wierzę, że SaS przyjmie uczciwą ofertę. Ludzie nie mogą być zakładnikami” – dodał na Facebooku.

***

Głosowanie nad wotum zaufania zostało opóźnione przez parlament, dając premierowi Eduardowi Hegerowi tymczasowe wytchnienie. W tym czasie podejmował próbę przekonania niezdecydowanych posłów, by ci nie głosowali za wotum. Próby okazały się jednak bezskuteczne.

Plan budżetu Hegera na 2023 r. obejmował nowe wydatki i podatki od „nadzwyczajnych wydatków na sektor energetyczny”. Działania te miały zrównoważyć wydatki przeznaczane na wsparcie dla gospodarstw domowych i firm.

Koalicja złożona z czterech partii na Słowacji przejęła władzę w 2020 r., ale straciła większość we wrześniu 2022 r., kiedy SaS opuścił rząd po sporze z Matovičem ws. radzenia sobie z kryzysem energetycznym.

Kilka partii opozycyjnych i koalicyjnych wskazało, że wolałoby przedterminowe wybory, ale do ich przeprowadzenia potrzebna byłaby większość 2/3 parlamentu.

Najbliższe wybory planowane są na luty 2024 r.

Euronews

fot. twitter/@TarmNews

Skip to content