USA i Niemcy ogłaszają porozumienie ws. Nord Stream 2. Berlin zobowiązał się do wspierania Trójmorza w sferze energetyki

Podziel się tym wpisem:

Opublikowano umowę Waszyngtonu i Berlina dotyczącą gazociągu Nord Stream 2. Niemiecki rząd deklaruje w niej zobowiązanie do wsparcia Inicjatywy Trójmorza w zakresie bezpieczeństwa energetycznego oraz rozwoju energii odnawialnej.

Trójmorze i Ukraina wymienione są we wspólnym oświadczeniu rządów USA i Niemiec ogłaszającym koniec sporu dot. Nord Stream 2. Waszyngton zobowiązał się do wstrzymania sankcji na inwestycję. Berlin ma z kolei zainwestować co najmniej 175 mln euro w przedsięwzięcia, które mają wspomóc Ukrainie w zielonej transformacji. Łącznie oba kraje mają zapewnić temu państwu inwestycje w zieloną energię rzędu minimum 1 miliarda dolarów.

Strona niemiecka ma też m.in. wspierać bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy, użyć „wszystkich dostępnych środków”, by przedłużyć umowę na tranzyt rosyjskiego gazu przez ten kraj (Kijów zarabia na tym obecnie ok. 3 mld dolarów rocznie). Ponadto Kreml mogą, jak czytamy, dotknąć sankcje, jeśli będzie korzystać z energetyki jako środka wywierania nacisku na Ukrainę lub dopuści się „dalszych agresywnych działań” względem Kijowa.

Obietnice dla Trójmorza

Jeśli chodzi o Trójmorze, to i Stany Zjednoczone, i Niemcy zadeklarowały swoje „silne poparcie” dla Inicjatywy i realizacji jej celów. Berlin zobowiązał się „do rozszerzenia swojego zaangażowania w tę inicjatywę z myślą o wsparciu finansowym projektów Inicjatywy Trójmorza w sferze bezpieczeństwa energetycznego regionu i energii odnawialnej”.

Ponadto, Niemcy mają też przeznaczyć do 1,77 mld dolarów, by zrealizować projekty „wspólnego interesu”. Mają to być nakłady w ramach unijnego budżetu na lata 2021-27.

„Stany Zjednoczone pozostają zaangażowane w inwestowanie w Inicjatywę Trójmorza” – czytamy w deklaracji. Strona amerykańska zachęca też do dalszych inwestycji w ramach formatu jego członków oraz inne podmioty.

Skip to content