USA i Tajwan wspierają Litwę w konflikcie z Chinami
Źródło zdjęcia: diplomacy.state.gov
Zarówno Stany Zjednoczone jak i Tajwan wykazały się solidarnością wobec Litwy, której przedsiębiorcy cierpią z powodu dyskryminacji na rynku chińskim.
USA wspierają Litwę doświadczającą „przymusu gospodarczego” Chin – powiedziała przedstawicielka USA ds. handlu Katherine Tai po spotkaniu z litewskim ministrem spraw zagranicznych Gabrieliusem Landsbergisem.
Według urzędniczki mocarstwo kontynuuje silne poparcie dla Litwy w obliczu ekonomicznego przymusu ze strony ChRL i przyznała, że z przedstawicielem litewskiego rządu Amerykanie omawiali sposoby wzmocnienia „partnerstwa transatlantyckiego i promowania naszych wspólnie wyznawanych wartości”.
„Jesteśmy wdzięczni za zaangażowanie USA we współpracę z UE w celu rozwiązania problemu przymusowych zachowań dyplomatycznych i ekonomicznych. Jesteśmy zjednoczeni, jako podobnie myślący partnerzy, w utrzymaniu naszych wartości i zasad w obliczu wszelkiego rodzaju przymusu” – Landsbergis napisał na Twitterze.
Stosunki litewsko-chińskie pogorszyły się po otwarciu w Wilnie przedstawicielstwa Tajwanu. Chiny zaczęły blokować sprzedaż litewskich towarów w tym kraju, które nagle zniknęły z rejestru celnego. Następnie nastąpiła blokada litewskiego eksportu do Państwa Środka na czym tracą eksporterzy.
Litwa może też liczyć na poparcie Tajwanu. Ostatnio państwa firma Taiwan Tobacco & Liquor Corporation zakupiło blisko 25 tyś. butelek litewskich mocnych alkoholi oraz partię piwa, które zostały zawrócone z Chin kontynentalnych. Tajwan przekierował do siebie także 120 kontenerów transportowych, które zostały zablokowane przez Pekin.
To nie wszystko, Tajwan zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu inwestycyjnego dla Litwy o wysokości 200 mln dolarów, które będą zainwestowane w tamtejszy przemysł. Pierwsze inwestycje Tajwańskiego Funduszu Inwestycyjnego Europy Środkowo-Wschodniej, finansowane przez tajwański Narodowy Fundusz Rosnowu i bank centralny tego kraju mają zostać zrealizowane już w 2022 r.
Szef Tajwańskiego Biura Przedstawicielskiego na Litwie Eric Huang ujawnił, że w centrum zainteresowania funduszu będą sektory nowych technologii, półprzewodników, technologii laserowych i biotechnologii. Rozpoczną się także wymiany eksperckie między krajami, które wspólnie zapowiedziały także szereg innych inicjatyw gospodarczych, dyplomatycznych i edukacyjnych.