USA: prawie 3 mld dolarów pomocy dla Ukrainy

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Joe Biden ogłosił prawie 3 mld dolarów pomocy wojskowej USA dla Ukrainy. Prezydent USA ogłosił nowy pakiet w dniu dla Ukrainy szczególnym. 24 sierpnia Ukraińcy obchodzili Dzień Niepodległości.

Podczas gdy rosyjska inwazja wchodzi właśnie w 7. miesiąc, nowy pakiet pomocy USA sygnalizuje „zmianę” w kierunku pomocy długoterminowej.

Ogromne wsparcie

Stany Zjednoczone ogłosiły prawie 3 miliardy dolarów nowej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Prezydent Joe Biden powiedział, że pakiet ma na celu pomoc krajowi w obronie przed rosyjską inwazją „w dłuższej perspektywie”, podczas gdy rosyjska wkracza właśnie w siódmy miesiąc trwania.

W środowym oświadczeniu, Biden powiedział, że pakiet wart 2,98 miliarda dolarów pozwoli Ukrainie na zakup systemów obrony powietrznej, „systemów artyleryjskich i amunicji, systemów przeciwlotniczych i radarów”.

Jest to największy pojedynczy pakiet pomocy USA dla Ukrainy od czasu, gdy siły rosyjskie rozpoczęły w lutym pełnoskalową inwazję wojskową na kraj.

Biden podkreśla wsparcie

W obliczu kolejnych informacji o słabnącym wsparciu militarnym od europejskich krajów oraz coraz większym zmęczeniu wojną w Europie, oświadczenie Joe Bidena wydaje się być zdecydowanym sygnałem, świadczącym o kierunku w jakim Stany zmierzają.

„Wiem, że ten dzień niepodległości jest słodko-gorzki dla wielu Ukraińców, ponieważ tysiące zostało zabitych lub rannych, miliony zostały wysiedlone ze swoich domów, a tak wielu innych padło ofiarą rosyjskich okrucieństw i ataków. Ale sześć miesięcy nieustannych ataków tylko wzmocniło dumę Ukraińców, ze swojego kraju i z trzydziestu jeden lat niepodległości” – powiedział Biden w oświadczeniu.

Kimberly Halkett z Al Jazeery, relacjonująca z Białego Domu, powiedziała, że ​​pakiet oznacza „prawdziwą zmianę postawy”, ponieważ wsparcie zostanie wykorzystane do „kupowania i kupowania [sprzętu wojskowego] na dłuższą metę”.

„Początkowo to, na czym koncentrowała się pomoc USA [dla Ukrainy], to pilne potrzeby. Innymi słowy, Pentagon dostarczył to, co miał na stanie i przerzucił go tak szybko, jak to możliwe. Ale teraz będzie to wykorzystanie kontraktów Departamentu Obrony USA w celu zakupu na dłuższą metę” – powiedział Halkett.

Co zawiera pakiet?

Środowe oświadczenie ma miejsce zaledwie kilka dni po tym, jak Waszyngton ogłosił dodatkową pomoc wojskową dla Kijowa w wysokości 775 mln USD, a amerykański sekretarz stanu Antony Blinken powiedział w piątek, że administracja Bidena będzie zaangażowana w pomoc Ukrainie „tak długo, jak to konieczne”.

Wysoki rangą funkcjonariusz obrony USA powiedział dziennikarzom, że pakiet będzie zawierał drony inwigilacyjne, pociski przeciwpancerne, a także po raz pierwszy pojazdy opancerzone odporne na miny.

Konflikt na Ukrainie „przeistoczył się w wojnę na wyczerpanie” – powiedziała Al Jazeera, Melinda Haring, zastępca dyrektora Centrum Eurazji Rady Atlantyckiej.

„Jeśli Zachód nadal będzie dostarczał Ukrainie potrzebnej broni, jeśli silna koalicja na Zachodzie utrzyma się przez całą zimę, a Niemcy nie ustąpią i jeśli UE w końcu wywiąże się z obiecanego wsparcia budżetowego na utrzymanie ukraińskich szkół, szpitali i instytucji państwowych, Ukraina ma szansę na ostateczne zwycięstwo” – powiedział Haring.

źródło: Al Jazeera

fot. twitter/@POTUS

Skip to content