USA zapewni długofalowe wsparcie Ukrainie
Po niewielkich perturbacjach i wezwaniu Kijowa do porządku, zwłaszcza w aspekcie walki z korupcją i właściwego wykorzystywania środków z Zachodu, Waszyngton zapewnia, że pomoc finansowa i militarna dla tego kraju będzie kontynuowana.
Taka decyzja miała zapaść po bestialskim ataku Rosji na sklep spożywczy we wsi Morza, w którym zginęło kilkudziesięciu cywilów. Prezydent Joe Biden zapowiedział ważne wystąpienie w tej sprawie. Administracja Białego Domu zapewniła, że wsparcie dla Ukrainy będzie hojne i długofalowe.
W tej kwestii w ostatnich tygodniach dochodziło do tarć między Białym Domem a Kongresem. Chodziło o 24 mld dolarów, które miały być przekazane na kolejne trzy miesiące. Teraz administracja Joe Bidena chce uchwalenia większego pakietu, tak, aby nie trzeba było poddawać przekazanie środków pod głosowanie za każdym razem. Hamulcowymi w Kongresie są republikanie.
Demokraci chcą ominąć Kongres w przekazywaniu pomocy. W tym celu mają być wykorzystane inne fundusze – między innymi granty z Departamentu Stanu. Mówi się także o wykorzystaniu mechanizmu Foreign Military Financing, z którego udzielane są pożyczki na zakup amerykańskiego sprzętu wojskowego. Ukraina mogłaby dostać także sprzęt z magazynów wojskowych.
Są to jednak opcje awaryjne a gra toczy się o to, aby zatwierdzono nowy budżet a pakiet został zatwierdzony przez Kongres. Sprawę skomplikowało usunięcie Kevina McCarthyego, spikera Izby Reprezentantów, którego oskarżano o zawarcie poufnej umowy z Białym Domem w kwestii pomocy Ukrainie. Jeśli jego następcami byłby ktoś o bardzie sceptycznych poglądach, co do zaangażowania USA w wojnę, mogłoby to skomplikować sprawę ukraińską.
Swoje poparcie dla Kijowa niezmiennie deklarują Brytyjczycy. Wielka Brytania zapowiedziała nowe pakiety humanitarne i finansowe. Część środków – 24 mln dolarów – zostaną przekazane ONZ i organizacjom humanitarnym, kolejna transza 0,5 mld dolarów to będą gwarancje kredytowe za pośrednictwem Banku Światowego, ujawnił premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.
Ze względu na kalendarz wyborczy trwa impas w stosunkach z Polską. Nasz kraj oddał Ukrainie lwią część swojego uzbrojenia o wartości 3 mld euro. Łącznie z pomocą dla uchodźców wartość naszej pomocy Ukraińcom przekroczyła 60 mld złotych czyli 2 proc. PKB. W takiej relacji to znacznie więcej niż uczyniły znacznie bogatsze kraje Unii Europejskiej, w tym Niemcy.
fot. pixsbay/jennyfriedrichs