Autor: Redakcja

USA zwiększają nakłady na obronność w państwach bałtyckich

Podziel się tym wpisem:

Estoński eurodeputowany Riho Terras ogłosił w mediach społecznościowych, że Kongres USA zwiększa pomoc w zakresie bezpieczeństwa przyznawaną państwom bałtyckim do 225 mln dolarów, poinformował dziennik „Postimees”.

Z uwagi na 180 milionów dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Estonii, Łotwy i Litwy zaplanowano na 2022 rok, „jest to znaczący skok” – powiedział Terras.

„Wsparcie USA dla sojuszników ze wschodniej flanki NATO ma kluczowe znaczenie dla naszej współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obrony! Wraz ze wzrostem ogólnego poziomu cen wzrosły również ceny uzbrojenia, które dodatkowo podwyższa gwałtownie rosnący popyt, który wynika m.in. z wojny rozpoczętej przez Rosję na Ukrainie. Dlatego niezbędne jest dodatkowe wsparcie USA” – powiedział Terras według Posttimees.

Europoseł dodał, że właśnie dzięki pomocy w zakresie bezpieczeństwa ze strony USA Estonia, Łotwa i Litwa mogły szybciej niż planowano zrealizować kilka swoich projektów w zakresie infrastruktury wojskowej i rozwoju zdolności.

Kluczowa pomoc z USA

Według niego główny nacisk położono na obszary operacji specjalnych, obrony powietrznej, zapasów amunicji i rozpoznania sytuacji na morzu. Państwa bałtyckie, przy wsparciu USA, chcą wspólnie rozwijać zdolności do prowadzenia bitwe na duże odległości. Mowa tutaj o systemach dalekiego zasięgu – zarówno w celach obronnych.

Poza amerykańską pomocą w zakresie bezpieczeństwa znacznie wzrosła także liczebna obecność amerykańskich sił zbrojnych w regionie Morza Bałtyckiego.

„Posiłki amerykańskie dla naszego regionu jako całości obejmują myśliwce F-35, śmigłowce szturmowe AH-64, systemy obrony powietrznej Patriot oraz rozmieszczenie wojsk w regionie Morza Bałtyckiego. Bezpośrednio po intensyfikacji działań wojennych na Ukrainie trzy amerykańskie F-35 myśliwce Stealth i inne samoloty przybyły do bazy lotniczej Amari” – napisał Terras na Facebooku.

fot. twitter/@LTU_Army

Skip to content