„Via Baltica, Via Carpatia i CPK w Polsce powinny mieć najwyższy priorytet”

Podziel się tym wpisem:

„Projekty takie jak Via Baltica, Via Carpatia i CPK w Polsce powinny mieć najwyższy priorytet” – powiedział amerykański politolog polskiego pochodzenia Andrew Mychta, który odniósł w mediach społecznościowych do wypowiedzi polityków i wojskowych dot. obronności NATO.

Atak na NATO

Wcześniej w rozmowie z agencją Reutera generał Alexander Sollfrank, który odpowiada za logistykę w Sojuszu, podkreślił, że czas wcale nie zatrzymuje się, a raporty specjalistów nie pozostawiają złudzeń: Rosja będzie w stanie w ciągu kilku lat odbudować swoje zdolności wojskowe na tyle, by zaatakować NATO.

„To, czego nie zrobimy w czasie pokoju, nie będzie gotowe w przypadku kryzysu lub wojny” – podkreślił generał. Jak dodał, jego zdaniem siły sojusznicze powinny mieć nieograniczoną możliwość swobodnego poruszania się pomiędzy krajami członkowskimi.

Niemal natychmiast zareagowali propagandziści Kremla, którzy uznali wypowiedź Sollfranka za „podżeganie” i „budowanie napięcia w Europie”.

Inwestycje kluczowe w Polsce

Andrew Mychta nie pozostawia złudzeń: w kontekście wypowiedzi generała i kwestii swobodnego przemieszczania się pomiędzy krajami członkowskimi, inwestycje w Polsce będą kluczowe, z uwagi na geopolityczne położenie naszego kraju.

Szybka analiza amerykańskiego politologa wskazuje, że inwestycje w infrastrukturę krytyczną w Polsce, takie jak: CPK, Via Baltica, Via Carpatia czy rozbudowa lotnisk i infrastruktury drogowej są kluczowe nie tylko dla samej Polski, ale przede wszystkim dla logistyki i bezpieczeństwa Sojuszu Północnoatlantyckiego.

„Niezależnie od nazwy NATO powinno skupić się na poprawie mobilności wojskowej w całej swojej strefie wpływów, zwłaszcza na linii północ-południe wzdłuż wschodniej granicy” – napisał Mychta.

„Projekty takie jak Via Baltica, Via Carpatia i CPK w Polsce powinny mieć najwyższy priorytet” – zaznaczył. 

Tvp.info/x

Fot.X/@CPK_PL

Skip to content